23 tipov a rád, ako byť šťastný

23 tipov a rád, ako byť šťastný
1.4 (27.27%) 22 votes

Niekto môže mať všetko, po čom iný túži a napriek tomu sa necíti šťastný. Naopak, niekto je životom ťažko skúšaný a napriek tomu žiari šťastím. Ako je to možné? Dá sa naučiť ako byť šťastný? V prvom rade si treba uvedomiť, že šťastie je len správny uhol pohľadu. Je to umenie, vidieť pohár poloplný a nie poloprázdny.

Šťastie možno definovať ako stav spokojnosti so životom, pocit radosti, povznesenia a vnútorného vyrovnania. Je to niečo, čo niekto hľadá aj celý život a napriek tomu dlhodobé šťastie nepozná. Ale čo je to vlastne dlhodobý pocit šťastia? Na čom je založený? Na rodine? Na peniazoch? Na úspechu? Na láske?

Dá sa naučiť byť šťastný?

Ľudia často zvyknú používať vyjadrenia typu „Budem konečne šťastný, ak sa mi splní to a to.“ Podmieňovať svoje šťastie tým, že sa niečo stane, je to najhoršie,  čo môžete urobiť. Život vie byť totiž veľký vtipálek a rád vám prihrá do cesty niečo, čo vám vašu púť skomplikuje.

Pokiaľ budete svoje šťastie podmieňovať len dosiahnutiu jednej konkrétnej veci, ľahko sa môže stať, že sa v prípade zložitých udalostí, nebudete vedieť ako sa s nimi vysporiadať. Budete mať pocit, že vaše šťastie je doživotne stratené a nebudete vedieť ako byť šťastný a ako pokračovať ďalej.

Je ľahké, vedieť sa cítiť šťastne, pokiaľ veci vychádzajú tak, ako si želáme. No umením života je naučiť sa, že šťastný môžeme byť aj napriek tomu, že sa nám pokazilo auto, pohádali sme sa s partnerom či vám diagnostikovali vážne ochorenie.

Všetko to začína v hlave. Všetko je to o tom, vedieť sa pozrieť na vec z nadhľadu. Nič nie je len čiernobiele. Každá, aj tá najhoršia životná situácia, má aj svoju pozitívnu stránku. Len ju treba chcieť vidieť. A to je práve to, čo sa dá naučiť. Treba sa rozhodnúť postupne malými krokmi meniť svoj pohľad na život a zapracovať tak na svojom osobnom šťastí.

Malé kroky, ktoré vás privedú k tomu, ako byť šťastný

Zmeniť svoj pohľad na život a zvýšiť pocit šťastia si vyžaduje množstvo trpezlivosti a odhodlania, no už zapracovanie nasledovných maličkostí, vám pomôže cítiť sa šťastnejšie:

1. Odhaľte, čo znižuje váš pocit šťastia. Poznanie svojich slabostí a strachov, vám pomôže naučiť sa ich využiť vo svoj prospech.

2. Zapracujte na svojom sebavedomí. Zdravé sebavedomie vám pomôže lepšie zvládať kritické okamihy.

3. Učte sa, ako sa cítiť lepšie, predstavujte si svoje lepšie, šťastnejšie ja. Zamerajte sa na vyzdvihnutie svojich silných stránok.

4. Naučte sa vytvoriť rovnováhu medzi osobným a pracovným životom.

5. Verte tomu, že svoje šťastie dokážete ovplyvniť a zvýšiť.

6. Zamerajte sa na pozitívne spomienky.

7. Snažte sa vo všetkom nájsť aj niečo dobré. Aj ak je to len maličkosť.

8. Obmedzte čas strávený na sociálnych sieťach.

9. Utrácajte múdro. Zamerajte sa na utrácanie za nehmotné veci, ktoré vám prinesú pocit šťastia. Napríklad darčeky pre najbližších.

10.  Buďte k druhým milý, empatický, prejavujte vďačnosť a láskavosť.

11. Potláčajte negatívne myšlienky. Ak sa budete snažiť vždy pri negatívnom myslení, zamerať mozog na nejakú činnosť, časom bude sám schopný potlačiť negatívne myšlienky.

12.  Snažte sa poznať svoje pocity a ich dôvody.

13.  Stanovte si hodnoty, podľa ktorých chcete žiť svoj život a dodržiavajte ich.

14.  Vychutnávajte si šťastné okamihy. Naučte sa získať maximum z dobrých situácií, ktoré vám život priniesol, aby ste z nich mohli čerpať energiu aj v čase ťažkých skúšok.

15.  Fantazírujte o živote, aký si predstavujete.

16.  Ostaňte sústredený a pozorný v akejkoľvek situácií, či je pozitívna alebo negatívna.

17.  Zamyslite sa, čo pre vás znamená šťastie a čo spôsobuje váš pocit šťastia.

18.  Prekonajte svoj strach a pristupujte k životu s nadšením.

19.  Naučte sa byť asertívny.

20.  Spoznajte svoje poslanie. Zamyslite sa, čo viete urobiť preto, aby ste mali pocit, že tu po vás niečo ostane a dáte svojmu životu väčší zmysel.

21.  Budujte zmysluplné vzťahy.

22.  Snažte sa vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a udržiavať si pestrosť života.

23.  Buďte zodpovedný a dodržiavajte termíny.

Možno sa vám naše odporúčania zdajú ako nezmysel, no chce to len trpezlivosť a pozitívnu zmenu vo svojom živote spoznáte omnoho skôr, ako by ste čakali.

Neveríte?

Skúste jednotlivé body do svojho života aplikovať postupne. Vyberte si odporúčanie, ktoré sa vám páči najviac a zamerajte sa na jeho aplikovanie vo svojom živote.

Potom, ako vo svojom živote spoznáte jeho pozitívny účinok, pridajte ďalšie odporúčanie. Skôr, ako si to uvedomíte, prejdete všetky naše odporúčania ako byť šťastný a váš život bude omnoho pozitívnejší. A šťastnejší.

Pretože, čo je to dlhodobé šťastie?

No predsa pocit maximálneho vyrovnania sa so svojim  životom a viera vo svoje schopnosti. Viera, že hoci spadnete x krát, dokážete sa postaviť x+1 krát a svoj život si užijete naplno. Pretože strachovanie sa nezabráni tomu, aby sa stali zlé veci. Ale zabráni tomu, aby ste si vedeli užiť tie dobré, vedeli sa odvážne postaviť skúškam, ktoré život prinesie a cítili sa šťastný.

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search