Krok za krokom ako začať meditovať

Krok za krokom ako začať meditovať
Rate this post

Žijeme v uponáhľanom svete, kde sú neustále na nás kladené vysoké nároky, či už v práci alebo aj v súkromnom živote. Hladina stresu začína stúpať raketovou rýchlosťou a spomaliť sa zdá byť takmer nemožné. A pritom stačí tak málo, ako chvíľka denne venovaná meditácií, a zrazu máte pocit, že máte toho času omnoho viac. Neveríte? Vyskúšajte si jej účinky sami. Naučte sa s nami ako meditovať.

Pokiaľ čelíte vysokému životnému tempu a ste zasypaný hŕbou povinností, vaša myseľ sa ledva zastaví, čo postupne organizmus vyčerpáva. Len oddýchnutá myseľ dokáže čeliť psychicky náročným situáciám, s ktorými sa počas života stretávate. Vyčerpaná myseľ negatívne ovplyvňuje celodenný výkon a taktiež spôsobuje neadekvátne reakcie tela a mysle na podnety. Výborným spôsobom upokojenia a „vypnutia“ mysle je meditácia. Ak budete túto činnosť vykonávať pravidelne, prinesie do vášho života pokoj a vyrovnanosť.

Prínosy pravidelnej meditácie

Meditácia je prastará prax, ktorá je súčasťou holistickej terapie chorôb. Vysoké zaťaženie mysle spôsobuje, že nevieme vypnúť a naše myšlienky neustále zameriavame na hrabanie sa v minulosti alebo premýšľanie o obavách z budúcnosti. Takéto zmýšľanie spôsobuje, že sa netešíme z prítomnosti a nevieme si vychutnať čaro prítomného okamihu.

Základným princípom toho, ako správne meditovať, je postupne vypnúť myseľ, priviesť ju do stavu pokoja, vyrovnanosti a najmä spokojnosti v prítomnom okamihu. Obdobne ako cvičenie trénuje telo, meditácia trénuje myseľ.

Pravidelná meditácia zmení mozog spôsobom, ktorý môže pomôcť ovládať emócie, zvyšovať koncentráciu, znižovať stres, získať nadhľad a znížiť hladinu úzkosti. Vďaka meditácií budete schopní dosiahnuť pocit pokoja bez ohľadu na to, čo sa deje okolo vás.

Okrem toho meditácia so sebou prináša aj ďalšie množstvo zdravotných benefitov: pomáha pri nespavosti, chudnutí, znižuje hladinu kortizolu, posilňuje imunitný systém, znižuje záchvaty úzkosti znížením hladiny krvného laktátu, buduje sebavedomie, emocionálnu stabilitu a rozvíja intuíciu, ovplyvňuje náladu a správanie, zlepšuje vzťahy a zvyšuje produktivitu.

Ako meditovať doma

Meditácia vyžaduje maximálnu koncentráciu, ticho a kľud, no zvládnete ju praktikovať aj doma. Predtým, ako budete meditovať doma, je však vhodné sa na ňu pripraviť:

1. Nájdite si pokojné miesto

Pokojné prostredie umožní zamerať sa výhradne na meditáciu a vyhnúť sa vonkajším podnetom a rozptýleniu. Nájdite si miesto, kde nebudete prerušovaní počas celého trvania meditácie. Najmä pre nováčikov, je potrebné vyhnúť sa všetkým vonkajším rozptýleniam, ako môžu byť telefón či televízor. Ak máte radi hudbu, vyskúšajte si zapnúť relaxačnú hudbu či prírodné zvuky. Meditovať nemusíte len v interiéri, môžete vyskúšať napríklad aj záhradu.

2. Oblečte si pohodlné oblečenie

Nepohodlné oblečenie môže predstavovať prekážku pri upokojení mysle. Pokúste sa počas meditovania nosiť pohodlné oblečenie a vyzuť si topánky.

3. Stanovte si čas trvania meditácie

Pred samotným začatím meditácie, je dobré stanoviť si čas, ktorý celkovo chcete stráviť v meditácií. Skúsení meditujúci odporúčajú trvanie 20 minút, najlepšie 2 krát denne. Pre začiatočníka úplne postačí 5 minút, raz za deň. Koľko času si teda vyberiete je čisto na vás. Dôležité je, aby ste si tento čas stanovili vopred a snažili sa ho dodržať. Pomôcť si môžete napríklad tichým budíkom, na ktorom si nastavíte upozornenie na uplynutie zvoleného času.

4. Krátky strečing

Meditácia zahŕňa sedenie na jednom mieste, preto je dôležité pred jej praktikovaním uvoľniť svalové napätie. Pár minút jednoduchého strečingu, vám pomôže pripraviť telo, ale aj myseľ na samotnú meditáciu. Natiahnite si krk, ramená, popreťahujte nohy a spodnú časť chrbta.

5. Usaďte sa do pohodlnej polohy

Počas meditácie je dôležité, aby ste sa cítili maximálne pohodlne. Tradičná meditačná poloha, sedenie na poduške na zemi v polohe lotosu, môže byť nepríjemná, ak máte skrátené svaly nôh, bokov alebo chrbta. Cieľom je preto nájsť postoj, ktorý vám umožní sedieť s vyváženou pozíciou.

Sedieť môžete s prekríženými aj s vystretými nohami, pričom panva pri sedení musí byť dostatočne naklonená dopredu tak, aby chrbtica centrovala so sedacími kosťami. Ďalej sa zamerajte na zvyšok chrbta. Predstavte si, ako stavce postupne vyvažujete tak, aby ste podporili váhu svojho trupu, krku a hlavy.

Hľadanie správnej polohy vyžaduje istú prax, no postupne sa naučíte nájsť polohu, ktorá umožní vaše telo uvoľniť. Najdôležitejšia vec spočíva vo vyvážení jadra tela, vďaka čomu chrbtica môže podporiť celú váhu od pása nahor. Ruky môžete tradične položiť dlaňami smerom nadol alebo nechať voľne visieť.

6. Zatvorte oči

Zatvorenie očí zabráni rozptýleniu vizuálnymi podnetmi, preto pre začiatočníkov je vhodnejšie meditovať so zatvorenými očami. Avšak zatvorené oči, nie sú podmienkou meditácie. Akonáhle ste si zvykli na meditáciu, môžete ju skúsiť praktikovať s otvorenými očami. Oči budete musieť v tomto prípade držať mäkké a nezameriavať sa na žiadnu konkrétnu vec. V opačnom prípade sa namiesto uvoľnenia dostanete do pocitu tranzu.

Ako správne meditovať

Najjednoduchším spôsobom ako meditovať je sústrediť sa na svoj dych. Vyberte si miesto nad pupkom a zamerajte sa na to miesto mysľou. Snažte sa vnímať iba dýchanie Nepremýšľajte o ňom a vyhnite sa úsudkom (napr. tento dych bol kratší ako ten posledný). Len sa pokúste poznať svoj dych a uvedomovať si ho.

Pomôžte si mentálnymi obrazmi. Predstavte si bóju plávajúcu v oceáne, ktorá sa hýbe hore dole spolu s vaším dychom. Nebojte sa, ak vaša myseľ utečie. Ste začiatočník a meditáciu ešte len trénujete. Snažte sa myseľ opäť vrátiť späť a nemyslieť na nič iné.

Toto meditačné cvičenie, kedy sa zameriavate na jednu konkrétnu vec, sa nazýva koncentrovaná meditácia. Okrem sústredenia sa na vlastný dych si môžete vyskúšať opakovanie jedného slova (tzv. mantra) alebo sledovanie plameňa sviečky.

Koncentrovaná meditácia predstavuje najjednoduchšiu a najrozšírenejšiu meditačnú techniku, ktorú postupne hravo zvládne každý začiatočník. Existuje však omnoho viac meditačných techník, ako napríklad meditácia všímavosti, ktorými postupne môžete svoje meditačné umenie zdokonaľovať.

Začiatočníkovi sa môže zdať veľmi náročné, naučiť sa ako meditovať, keďže nevydrží sedieť v tichu s „vypnutou mysľou“ niekoľko minút, nie to hodín. Práve takéto vysoké očakávania sú to, čo rýchlo odradí väčšinu meditačných začiatočníkov. Pritom to chce len trošku trpezlivosti, pravidelné tréningy a odmena v podobe prvých pokrokov na seba dlho čakať nenechá.

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search