Počet ľudí, ktorí sa v živote aspoň raz stretli s depresívnym stavom, raketovo rastie. Na tento fakt reagujú aj farmaceutické spoločnosti a svoje portfólia rozširujú o prírodné výživové doplnky zamerané na pomoc v psychicky náročných situáciách.
Ako zistiť, kedy vám tieto výživové doplnky môžu pomôcť a kedy už ide o problém, ktorý patrí do rúk odborníka?
Podľa prieskumov trpí depresiami až tretina obyvateľstva. Na tomto fakte sa podpisuje najmä uponáhľaný životný štýl, vysoké pracovné nároky a nedostatok spánku. Napriek tomu, že väčšina z týchto ľudí si uvedomuje, že majú problém, až 80 % z nich nevyhľadá lekársku pomoc.
Antidepresíva bez predpisu
Štandardné antidepresíva sú dostupné len na lekársky predpis a ich užívanie na vlastné riziko bez odborného dohľadu je nebezpečné. Prvú pomoc pri prejavoch depresie však môžu poskytnúť tzv. antidepresíva bez predpisu, ktoré kúpite voľne v lekárni.
Hlavný rozdiel medzi štandardnými antidepresívami a voľnopredajnými prípravkami na ukľudnenie, spočíva v ich zložení a spôsobe užívania. Voľnopredajný prípravok si vyberiete sami v lekárni, nikto jeho výber a dávkovanie neprispôsobí vašim konkrétnym potrebám.
Doplnky výživy s upokojujúcimi účinkami nájdeme vo forme kapsulí a tabletiek.
Najznámejšie voľnopredajné antidepresíva
Persen
Persen je liek prírodného pôvodu, ktorý obsahuje výťažky z valeriány, medovky a mäty. Liek znižuje nervové napätie a nespavosť. Odporúča sa na zmiernenie ľahkých foriem nervového napätia.
Benosen
Prípravok obsahuje látky z troch zložiek: l-theanin, valeriána a chmeľ. Ovplyvňuje receptory v mozgu zodpovedné za upokojenie a spánok. Je určený najmä na riešenie problémov so spánkom. Pomáha prekonať vnútorné napätie a stres, prispieva k zlepšeniu kvality spánku. Môže ovplyvniť činnosti, ktoré vyžadujú pozornosť, preto sa užíva pred spánkom.
Guajakurán
Tento liek odstraňuje napätie a úzkosť, pomáha znižovať bolesť hlavy a kostrového svalstva. Nie je určený na dlhodobé užívanie.
Ženšen
Výťažky ženšenu sa najčastejšie predávajú v komninácií s pupalkou či včelím voskom. Výťažky zo ženšenu pomáhajú vyčerpanému organizmu dodať energiu, harmonizovať ho a zvýšiť duševnú aj telesnú výkonnosť.
Ataralgin
Liek obsahuje 3 účinné látky: paracetamol, kofeín a guajfenezín. Okrem toho, že pomáha tíšiť bolesť, znižuje emočné a duševné napätie s pocitom úzkosti. Užíva sa len príležitostne.
Lexaurín bez predpisu
Lexaurín je jeden z najznámejších liekov proti úzkosti viazaný na lekársky predpis. Zásadne neodporúčame si ho zhánať bez predpisu z pochybných zdrojov. Riskujete svoje zdravie. A to máte len jedno.
Lieky a tabletky na ukľudnenie, na nervy a proti nervozite
Okrem vyššie uvedených výživových doplnkov existuje široké spektrum ďalších výživových doplnkov. Všetky sú založené na kombinácií podobných účinných látok a sú určené na pomoc pri prekonávaní krátkodobých stresových situácií. Podľa odporúčaní lekárov, by sa mali užívať len krátkodobo. Predtým, než začnete užívať akýkoľvek voľnopredajný doplnok s upokojujúcim účinkom, podrobne si prečítajte príbalový leták a pri užívaní sa riaďte uvedenými odporúčaniami výrobcu.
Žiadne antidepresíva bez predpisu, by nemali užívať deti, tehotné a dojčiace ženy, osoby, ktoré trpia endokrinologickými ochoreniami, osoby, ktoré trpia chronickým ochorením niektorého vnútorného orgánu a osoby trpiace závažnými psychickými problémami.
Bylinky, ktoré majú upokojujúce účinky
Okrem výživových doplnkov vo forme tabliet, existuje množstvo bylinkových čajových zmesí, ktoré sú určené na upokojenie a harmonizovanie organizmu. Môžete vyskúšať hotovú čajovú zmes alebo si vybrať jednu konkrétnu bylinu, ktorá má upokojujúce účinky.
Medzi najznámejšie bylinky, ktoré sú známe blahodarnými účinkami na psychiku patria:
ľubovník, bazalka, harmanček, levanduľa, oregano, kôpor, materina dúška, medovka a mäta.
Pozor, nikdy nekombinujte užívanie upokojujúcich výživových doplnkov a čajov.
Pri užívaní akéhokoľvek antidepresíva bez predpisu je potrebné brať do úvahy fakt, že tieto výživové doplnky sú určené len na krátkodobé užívanie a pomôžu len v prípade, ak ste krátkodobo vystavený zvýšenému psychickému nátlaku.
V prípade ľahkých depresívnych stavov či občasných krátkodobých vypätých situácií, môže byť prírodná liečba voľnopredajnými prostriedkami dostačujúca a môže pomôcť zabrániť rozvoju väčších problémov. No v prípade stredne ťažkých až ťažkých depresívnych stavov, sú tieto prípravky nepostačujúce.
Ak sa vaše symptómy po užívaní nezlepšujú ani po 14 dňoch užívania doplnkov, je načase vyhľadať lekársku pomoc. Vďaka lekárskej pomoci, založenej na psychoterapii a prípadnej vhodnej medikácií sa postupne zvládnete popasovať so svojimi problémami.