Ako využiť aromaterapiu pre odbúranie stresu?

Ako využiť aromaterapiu pre odbúranie stresu?
5 (100%) 2 votes

Aromaterapia, čiže terapia prostredníctvom vône esenciálnych olejov, naberá v posledných rokoch na popularite a je odporúčanou zložkou terapie zameranej na odbúravanie stresu. Jej praktizovanie je jednoduché, nevyžaduje vysoké náklady, a tak si ju môže hravo dopriať každý.

Terapia vôňami predstavuje typ doplnkovej a nekonvenčnej medicíny, ktorý sa používa na zníženie príznakov stresu a úzkosti. Využíva sa samostatne alebo ako doplnok konvenčnej liečby.

Čo je to aromaterapia

Aromaterapia využíva éterické oleje na liečenie fyzických a psychických stavov a na zlepšenie osobného zdravia. Používa sa na liečbu rôznych chorôb ako je depresia, kožné problémy a únava. Na podporu zdravia a hojenia môže byť podávaná v rôznych formách (napr. difuzéry, relaxačná masáž, prídavok do kúpeľa).

Účinky aromaterapie

Napriek tomu, že o účinkoch aromaterapie bolo zatiaľ vykonaných len pomerne málo výskumov, viacero z nich už potvrdilo jej pozitívne účinky na organizmus. Zaraďujeme medzi ne:

  • zníženie vnímania stresu, zvýšenie spokojnosti a zníženie hladiny kortizolu (stresový hormón),
  • masáž s vonnými olejmi poskytuje silnejšiu a dlhodobejšiu úľavu od únavy ako len samotná masáž,
  • aromatická masáž má pozitívne účinky v liečbe úzkosti a depresie.

Esenciálne oleje s upokojujúcimi účinkami

Esenciálne oleje sú výťažky získané z rôznych časti rastlín, ako sú kvety, korene, listy alebo plody. Poznáme ich veľké množstvo, pričom každý esenciálny olej má svoje špecifické účinky. V rámci aromaterapie zameranej na upokojenie organizmu sa najčastejšie využívajú:

Levanduľa

Levanduľa je známa svojimi utišujúcimi účinkami. Pomáha zlepšovať náladu, upokojuje nervozitu a dokonca je vedecky dokázané, že má schopnosť zastaviť plač, a to nielen u detí, ale aj u dospelých jedincov. Použitie levanduľového oleja pred spaním pomáha navodiť pokojný spánok.

Citrón

Vôňa citrónu pomáha znížiť únavu, smútok, zlepšuje koncentráciu, znižuje znepokojujúce myšlienky a odbúrava stres.

Bergamot

Bergamot je pomocníckom pri boji s panickými atakmi. Pomáha stabilizovať negatívne myslenie, znížiť úzkosť a priniesť tak uvoľnenie.

Ylang – ylang (Kananga)

Vôňa ylangového stromu zmierňuje napätie, smútok a starosti, vďaka čomu zlepšuje náladu.

Ako praktizovať aromaterapiu

Existuje viacero možností ako telu dopriať terapiu prostredníctvom vône. Vďaka svojej jednoduchosti a časovej nenáročnosti sa najčastejšie používajú:

Vonné sviečky

Sviečky sú jedným z najjednoduchších spôsobov ako premeniť miestnosť na upokojujúce prostredie. Naplnia ju vôňou a zároveň ich plameň pôsobí upokojujúco. Pri výbere sviečok na aromaterapiu je potrebné dbať na ich kvalitu a dostatočne silnú vôňu.

Difuzér

Aromatické difuzéry odparujú éterické oleje a rozpúšťajú ich do ovzdušia. Difuzéry fungujú vďaka zohrievaniu sviečkou alebo na batériu. Navyše ich nájdete v rôznych podobách vďaka čomu vedia byť aj dizajnovým doplnkom do domácnosti.

Voňavá kozmetika

Voňavé telové mlieka, sprchové gély či aplikácia esenciálnych olejov na pokožku predstavuje veľmi účinný spôsob ako upokojiť myseľ.

Aromatický kúpeľ alebo masáž

Voňavý horúci kúpeľ alebo masáž spojená s aromaterapiou poskytujú telu a mysli zvýšenie pozitívneho účinku zo samotného kúpeľa alebo masáže.

Pri realizácií aromaterapie však myslite na fakt, že všetko má svoju  mieru. Použitie nadmerného množstva esenciálnych olejov môže vyvolať bolesti hlavy a alergické reakcie.  

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search