Ashwagandha: Účinky a benefity na zníženie stresu

Ashwagandha: Účinky a benefity na zníženie stresu
4.9 (97.5%) 8 votes

Ashwagandha (tiež ako Ašvaganda, Ašwaganda), nazývaná aj indický ženšen, je bylinka, ktorá má upokojujúce účinky. Posilňuje odolnosť organizmu voči stresu a zvyšuje energiu. V spojení s technikami na zvládanie stresu pomáha organizmu prekonať náročné obdobie a chrániť sa pred negatívnymi účinkami z dlhodobého vystavovania sa vysokej hladine stresu.

Hektická doba prináša doslova epidémiu stresu. Reakcia organizmu na stres je vysoko individuálna. Jeden organizmus môže bez problémov znášať aj niekoľkodňovú vyššiu hladinu stresu a u druhého sa problémy môžu objaviť už po jednom dni plnom stresu. Podľa prieskumov sa stres podpisuje až pod 90 % všetkých dnešných chorôb a zranení.  

Medzi základné spôsoby ako chrániť telo pred negatívnymi dôsledkami stresu je pravidelné využívanie relaxačných techník a zásobenie organizmu dostatkom vitamínov a minerálov. Medzi vhodné bylinky podporujúce boj proti stresu patrí Ashwagandha.

Čo je to Ashwagandha ?

Ašvaganda je bylina, ktorá rastie prevažne v Indii, severnej Afrike a na blízkom východe. Na liečebné účely sa využíva koreň rastliny. Známa je už niekoľko tisíc rokov a tvorí základ Ajurvédskej medicíny. Jej pravidelné užívanie podporuje duševné zdravie, omladzuje a posilňuje vitalitu organizmu.

Ashwagandha a jej účinky

Bylina obsahuje flavonoidy a ďalšie aktívne látky zo skupiny withanolidov, ktoré majú protizápalové, protinádorové, antistresové, antioxidačné účinky a schopnosť posilňovať myseľ.

Vedecky preukázané liečivé účinky byliny:

  • silný antioxidačný ochranný účinok,
  • aktivácia buniek imunitného systému – lymfocyty a fagocyty,
  • pôsobí proti následkom stresu a posilňuje dobrú kondíciu,
  • posilňuje normálne funkcie mozgu,
  • zmenšuje stavy úzkosti.

Ašvaganda a jej skúsenosti so stresom

Ashwagandha je považovaná za adaptogénnu bylinu. S troškou nadnesenia možno povedať, že pomáha organizmu čeliť tvárou tvár stresu.

Vedci z vedeckého zdravotníckeho centra fakulty farmakológie na Univerzite v Texase vykonali štúdiu, ktorou dokázali pozitívne účinky ašvagandy na zvládanie stresu. Štúdia preukázala, že výťažky z rastliny účinkujú podobne ako GABA receptory v mozgu (inhibičné neurotransmitery v mozgu), ktoré zmenšujú aktivitu neurónov a zabraňujú nadmernému dráždeniu nervových buniek v mozgu.

Nadmerná aktivita neurónov v mozgu môže spôsobovať nepokoj a nespavosť. GABA bráni aktivite nadmerného množstva nervových buniek v mozgu, vďaka čomu zlepšuje náladu, zmenšuje stavy úzkosti a pomáha zaspať. Tradične sa používa na vyrovnanie nálad u pacientov s poruchami správania.

Pri dlhodobom používaní pomáha riadiť reakcie tela na stres, preto je jej užívanie odporúčané manažérom, či inak psychicky zaťaženým jedincom, ktorí trpia úzkosťou, stresom a nervozitou.

Bylina pôsobí ako sedatívum a blahodárne pôsobí na spánok, no neovplyvňuje centrálny nervový systém. Jej účinky pôsobia v noci a nie cez deň, kedy si človek potrebuje zachovať čistú myseľ.

Ďalšie benefity indického ženšenu  

Výskumy účinkov Ashwagandy sú stále obmedzené, no okrem pozitívnych účinkov pri regulácií stavov úzkosti a zvládania stresu jej boli dokázané nasledovné benefity pre ľudský organizmus:

Redukcia hmotnosti

Štúdia v roku 2017 realizovaná na ľuďoch trpiacich na následky chronického stresu preukázala zníženie hmotnosti, zlepšenie chuti do jedla, úpravu BMI, hladiny kortizolu a hormónov šťastia.

Udržanie zdravej hladiny cukru v krvi

Štúdie ukazujú, že ašvaganda zlepšuje citlivosť na inzulín a dokonca pomáha k poklesu hladiny cukru.

Zlepšenie sexuálnych funkcií a podpora plodnosti

Vedci zistili, že užívanie Ashwagandy u žien zlepšuje ich sexuálne funkcie. Ženská sexuálna dysfunkcia je najčastejšie spôsobená vysokou hladinou stresu, ktorú bylina pomáha regulovať. Zároveň napomáha lepšiemu prekrveniu malej panvy, vďaka čomu zvyšuje plodnosť.

Posilnenie imunitného systému

Štúdie na zvieratách ukazujú pozitívny vplyv ašvagandy na tvorbu bielych krviniek a krvných doštičiek u jedincov s oslabeným imunitným systémom. Taktiež ukazujú pozitívny účinok na niektoré druhy rakoviny ako je rakovina pľúc, hrubého čreva, prsníka, vaječníkov a prostaty. Avšak tieto účinky boli testované len na zvieratách a na ľuďoch neboli zatiaľ vedecky podložené.

Ašvaganda a jej dávkovanie

Dávkovanie sa môže líšiť podľa vašich potrieb, bezpečné a odporúčané dávkovanie pri psychickom uvoľnení napätia je minimálne jeden mesiac pri dennej dávke 500-600 mg.

Kapsule, tablety, čaj alebo prášok?

Ašvagandu nájdete na trhu ako voľnopredajný výživový doplnok v podobe kapsúl, tabliet, prášku, tekutého extratku alebo vo forme čaju. Cena sa pohybuje od 10 do 20 EUR.

Vedľajšie účinky

Najčastejšie vedľajšie účinky užívania ašvagandy zahŕňajú: závraty, ťažké pocity v hlave, rozmazané videnie, zvýšené hladiny testosterónu a zvýšenie žalúdočnej kyseliny.

Užívaniu byliny by sa mali vyhnúť tehotné a dojčiace ženy, deti a ľudia užívajúci lieky, ktoré majú za úlohy ovplyvniť hladiny kortizolu v organizme.

Pokiaľ užívate lieky na potlačenie krvácania mali by ste sa o užívaní Ashwagandy poradiť s lekárom. Užívanie byliny musí byť ukončené najmenej 2 týždne pred plánovaným operačným zákrokom.

Bylina môže zvyšovať účinok barbiturátov (liekov, ktoré znižujú funkcie centrálneho nervového systému), sedatív a liekov na úzkosť.

Ashwagandu možno užívať v tabletkách, práškoch, tinktúrach či čajoch. Bežne sa nachádza aj v adaptogénnych doplnkoch, ktoré obsahujú bylinky ako ženšen či rhodiola. Ak máte akékoľvek pochybnosti o jej užívaní či podozrenie na vedľajšie účinky, poraďte sa o jej vhodnosti so svojím lekárom.

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search