Ako liečiť ekzém na rukách

Ako liečiť ekzém na rukách
5 (100%) 2 votes

Ekzém na rukách môže byť veľmi nepríjemný. Spôsobuje totiž diskomfort, svrbenie či dokonca bolesť. No nech už je príčinou ekzému alegén, genetika alebo niečo iné, poradíme vám, ako si od tohto problému môžete uľaviť.

Prečo vzniká ekzém na rukách a jeho príznaky

Keď sa vám objaví ekzém na rukách či inde na tele, vaše kroky by mali smerovať k lekárovi. Ten zistí, či ide skutočne o ekzém alebo je to iné kožné ochorenie. Okrem toho lekár môže urobiť niekoľko testov, ktorými zistí, aké alergény a látky vám mohli ekzém vyvolať. Následne vám môže predpísať liečbu vo forme kortikosteroidov, antibiotických či iných mastí. Odstrániť ekzém na rukách však môžete aj tým, že zmeníte svoje návyky a konzervatívnu liečbu doplníte vhodnými prírodnými zložkami a kozmetikou.

Príčiny vzniku ekzému na rukách sú rôzne. Jednou z častých príčin sú chemické látky, s ktorými prichádzame do kontaktu napríklad počas upratovania. Môže to však byť aj kov, plast, potraviny či dokonca nevhodná kozmetika.

Ekzém na rukách sa prejavuje začervenaním alebo suchosťou medzi prstami, nepríjemným svrbením a pálením, ktoré sa zhoršuje pri kontakte so spomínanými látkami. Okrem toho sa môžu objavovať pľuzgiere, praskliny a extrémne suchá pokožka.

Čo pomáha na ekzém na rukách

Zbaviť sa ekzému na rukách nemusí byť jednoduché, avšak pomocou liečby, ktorú vám nasadí lekár, a bežne dostupných prostriedkov to zvládnete. Pri liečbe ekzému na rukách je dôležitá tiež zmena životného štýlu a návykov.

Ak sa u vás objaví ekzém na rukách, mali by ste pri upratovaní a umývaní riadu používať gumené rukavice. Vyhnete sa tak priamemu kontaktu s chemickými látkami z čistiacich prostriedkov. Uvažujte tiež o zmene kozmetiky, napríklad mydla či krému na ruky. Vyberajte si také, ktoré sú prírodné a bez parfumácie.

3 tipy z prírody na ekzém na rukách

Liečbu ekzému na rukách môžete urýchliť a podporiť aj využitím prírodných prostriedkov. Tu je niekoľko tipov.

Kokosový olej

Kokosový olej je prírodné antiseptikum a pôsobí proti zápalu. Premasťuje pokožku a tým zabraňuje vzniku prasklín. Naneste na ruky organický kokosový olej trikrát denne a nechajte pôsobiť ideálne dve hodiny.

Olivový olej

Vďaka obsahu vitamínu E je olivový olej výborným prostriedkom na udržanie hladkej a zdravej pokožky. Olivový olej pokožku hydratuje, zbavuje ju svrbenia a uľavuje od bolesti spôsobenej prasklinami. Predtým, ako si na ruky nanesiete olivový olej, dobre si ich umyte. Olej nechajte na rukách pôsobiť niekoľko hodín, prípadne si ho naneste na ruky každý večer pred spaním.

Jablčný ocot

Zapálenej a bolestivej pokožke uľaví jablčný ocot. Ide o prírodný protizápalový prostriedok, ktorý zredukuje začervenanie. Okrem toho má protiplesňové a antibakteriálne účinky, takže bráni tomu, aby sa v rankách usídlili baktérie a vírusy. Jablčný ocot naneste na umyté ruky a nechajte zaschnúť. Potom naneste hydratačný krém a opakujte každý deň.

Pomôže aj vhodná kozmetika

Liečbu ekzému na rukách môžete doplniť aj správne zvolenou kozmetikou. Prinášame vám tri tipy na kozmetické produkty vhodné pri tomto probléme.

PHARMACERIS E-Emotopic

Tento obnovujúci krém je určený na alergickú a ekzematickú pokožku a výborne pôsobí aj na atopický ekzém. Pokožku na rukách hydratuje a vyživuje.

CutisHelp Medica CannaBiox E

Aktívny krém predstavuje ideálnu starostlivosť o alergickú pokožku pri prejavoch ekzému. Pri pravidelnom používaní začervenanie a praskliny zmiznú.

Ziaja Natural Olive

Suchej a ekzematickej pokožke uľaví aj tento prírodný olivový krém. Pleť zhydratuje, vďaka čomu zmizne pocit pnutia a urýchli sa hojenie začervenaných miest a praskliniek.

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search