Ako môže GABA pomôcť pri sociálnej úzkosti?

Ako môže GABA pomôcť pri sociálnej úzkosti?
5 (100%) 1 vote

GABA je aminokyselina, ktorá je bežne produkovaná v ľudskom tele. Jej hlavnou úlohou je prenášanie informácií z jednej bunky do druhej. Pokiaľ je hladina tejto kyseliny v tele nízka, u človeka sa postupne môže zhoršovať jeho psychický stav, čo vedie k rozvoju rôznych psychických chorôb. Doplnenie potrebnej hladiny GABA kyseliny, preto môže viesť k zmierneniu príznakov úzkosti či problémov so spánkom.

Kyselina gama-amino maslová (známa pod skratkou GABA) pôsobí ako neurotransmiter v centrálnom nervovom systéme. Radí sa do rovnakej skupiny ako adrenalín, dopamín či serotonín. Zodpovedá za reguláciu aktivity mozgu a nervových buniek, prenos nervových impulzov a upokojenie nervovej aktivity. Zjednodušene povedané, ide o prirodzený upokojujúci prostriedok mozgu, ktorý znižuje nervové napätie.

Nedostatok GABA sa v organizme po psychickej stránke môže prejaviť rozvojom stavov úzkosti, stresom, nervozitou, problémami s koncentráciou a problémami so spánkom, nakoľko telo nemá dostatok prostriedkov na tlmenie pôsobenia glutamánu (má v tele opačnú funkciu ako kyselina gama-amino maslová).  

Naopak, človek, ktorý má v tele nadbytok GABA môže pociťovať dlhodobú únavu a ospalosť, stavy apatie, nízku motiváciu, zmenené správanie až stavy depresie.

GABA a sociálna úzkosť

Štúdia, ktorá bola v roku 2010 publikovaná v americkom časopise Biological Psychiatry, predpokladá, že ľudia trpiaci úzkosťou majú pravdepodobne nižšiu hladinu kyselina gama-amino maslovej. Aj štúdia z roku 2009, vydaná v rovnakom časopise, považuje zvyšovanie hladín GABA za užitočné pri liečbe stavov úzkosti.

Okrem toho, vedci pracujú aj s predpokladom, že nesprávne pracovanie GABA v tele, zhoršuje príznaky sociálnej úzkosti. Uvedené predpoklady sú založené na skutočnosti, že primárnou funkciou tejto kyseliny v tele je pôsobiť ako upokojujúci neurotransmiter v mozgu.

Avšak o účinkoch výživových doplnkov s obsahom GABA zatiaľ nebol vykonaný dostatočný vedecký výskum. Väčšina výskumov sa zamerala len na mechanizmus fungovania kyseliny gama-amino maslovej a jej úlohu pri úzkostlivých poruchách a len minimum štúdií skúmalo prínosy GABA ako výživového doplnku.

Podľa faktov, ktoré uvádzajú seriózne štúdie, sa vedcom sa zatiaľ nepodarilo dokázať, že by výživové doplnky s obsahom GABA vedeli prejsť bariérou medzi mozgom a krvou. Prínos výživových doplnkov s obsahom GABA pri liečbe stavov úzkosti, preto ešte oficiálne potvrdený nebol.

Avšak existujú neoficiálne príbehy ľudí, ktorí tvrdia, že po užívaní týchto vitamínových doplnkov, spozorovali na sebe účinky. No vždy môže ísť len o placebo efekt.

GABA účinky

Kyselina gama-amino maslová je zodpovedná za správne fungovanie centrálneho nervového systému, preto telu prináša viacero výhod:

  • zlepšuje kvalitu spánku,
  • znižuje vyčerpanie a únavu,
  • znižuje stres, napätie, zmätenosť a úzkosť,
  • posilňuje imunitný systém,
  • pomáha k lepšiemu metabolizmu tukov, urýchľuje regeneráciu organizmu a podporuje rast svalovej hmoty,
  • stimuluje vylučovanie rastového hormónu,
  • stabilizuje krvný tlak
  • zmierňuje predmenštruačný syndróm,
  • zlepšuje pozornosť a pamäť.

GABA dávkovanie

Dávkovanie je rôzne a záleží na veku, pohlaví a váhe. Doporučená denná dávka na odbúranie stresu je okolo 750-800 mg rozdelená do troch, štyroch dávok počas dňa.

Na úzkosti je doporučená denná dávka medzi 250 až 650 mg tri krát denne, spolu od 750 do 1 950 mg.

Vždy je lepšie, keď začnete nižšími dávkami a postupne ju zvyšujete až nájdete ten najlepší pomer. Ak na sebe zbadáte vedľajšie účinky, poraďte sa svojim lekárom.

Prírodné spôsoby, ako zvýšiť hladinu GABA

Schopnosť stimulovať receptory GABA majú rôzne relaxanty, medzi ktoré patrí aj alkohol a lieky na spanie. Užitie týchto látok vedie k pocitu relaxácie a ospalosti. Účinok je však len krátkodobý a samozrejme má viacero vedľajších účinkov.

V obmedzenom množstve sa kyselina gama-amino maslová vyskytuje  v niektorých potravinách. Doplniť ju vedia zelený čaj, zemiaky alebo hnedá ryža. Predbežné výsledky výskumov ukazujú, že vplyv na zvýšenie hladiny kyseliny gama-amino maslovej v mozgu majú aj niektoré druhy byliniek, napríklad valeriána, ktorá je známa svojimi upokojujúcimi účinkami. Štúdie taktiež poukazujú na vplyv aromaterapie, najmä prostredníctvom inhalovania vône jazmínu.

Ďalšia štúdia, ktorá bola vykonaná v roku 2010, sa zamerala na skúmanie vplyvu cvičenia jogy na hodnotu hladiny GABA. Štúdia bola založená na porovnaní skupiny ľudí, ktorí sa venovali klasickému cvičeniu so skupinou ľudí, ktorá cvičila jogu.

Ukázalo sa, že cvičenie jogy v porovnaní s iným cvičením, vedie k lepšej nálade a menšej úzkosti, čo môže byť spojené s nárastom hladiny kyseliny gama-amino maslovej v mozgu.

Skúsenosti s výživovými doplnkami s obsahom GABA

GABA doplnky sa najčastejšie predávajú vo forme tabletiek, prášku alebo čaju. Pred začatím užívania, by ste mali myslieť na to, že nejde o výživový doplnok, ktorého pozitívny vplyv na nervový systém, by bol oficiálne dokázaný.

Ak uvažujete o užívaní výživových doplnkov s obsahom GABA a užívate iné lieky, mali by ste sa pred začatím ich užívania poradiť s lekárom, nakoľko môže dochádzať ku kontraindikáciám.

Vhodná denná dávka závisí od hmotnosti a dennej telesnej aktivity. Užívanie GABA doplnkov nie je odporúčané deťom, tehotným a dojčiacim ženám a osobám, ktoré trpia ochorením obličiek alebo pečene.

U nás sa s výživovými doplnkami s obsahom kyseliny gama-amino maslovej stretávame najmä ako s doplnkom určeným pre kulturistov a ľudí, ktorí sa aktívne venujú posilňovaniu či inému druhu športu.

Pokiaľ trpíte občasnými stavmi úzkosti alebo ste denne vystavený pôsobeniu veľkého množstva stresu, užívanie výživových doplnkov s obsahom GABA, môže pomôcť k upokojeniu a vyrovnaniu vašej mysle. Ak však trpíte závažnými stavmi úzkosti, nespoliehajte sa na samoliečbu a so svojimi problémami vyhľadajte lekára.

GABA čaj

Jedna z najobľúbenejších foriem užívania GABA je pitie čaju. Je to čaj, ktorý sa výraba špeciálnou vákuovoj úpravou fermentácie bez prístupu kyslíka. V čaji sa naakumuluje neobyčajne vysoký obsah kyseliny gamma-aminomaslovej (GABA) oproti bežným čajom.

Zhrnutie

Ak sa rozhodnete vyskúšať užívanie GABA nezabúdajte, že všetkého veľa škodí a rozhodne neprekračujte odporúčanú dennú dávku. Užívanie doplňte racionálnou životosprávou, pravidelným cvičením a dostatkom pohybu.

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search