Kortizol: Stresový hormón

Kortizol: Stresový hormón
5 (100%) 3 votes

Cítite sa často vystresovane, podráždene a nervózne? Vďaka chronickému stresu aj vaše telo pravdepodobne musí bojovať so zvýšenou hladinou hormónu kôry nadobličiek – kortizolu.

Kortizol, steroidný hormón, je nevyhnutný pre správne fungovanie tela. Stres je nevyhnutnou súčasťou nášho každodenného života. No nie každý človek sa vie s nim vysporiadať. Pokiaľ je telo dlhodobo vystavované stresu, hladina kortizolu začne narastať až za hranice hladiny, ktorá je pre telo potrebná. Vysporiadať sa s jeho dlhodobým nadbytkom je pre telo enormná záťaž, o čom môže dať postupne vedieť viacerými zdravotnými problémami.

Čo je to kortizol

Kortizol je hormón, ktorý ovplyvňuje činnosť mnohých buniek a tkanív v ľudskom tele. Hormón sa tvorí v nadobličkách a vďaka svojej hlavnej funkcii – pomoci organizmu vyrovnať sa so zaťažujúcou situáciou, sa nazýva aj stresový hormón.

Medzi jeho ďalšie hlavné funkcie zaraďujeme: ovplyvňovanie látkovej premeny a činnosti imunitného, srdcovocievneho aj centrálneho nervového systému.

Hladina kortizolu v krvi sa počas dňa mení. Najvyššia je ráno, kedy je potrebné prebrať organizmus z odpočinku k dennému fungovaniu a najnižšia je večer, aby si organizmus mohol oddýchnuť.

Faktory zvyšujúce hladinu kortizolu

Prirodzená hladina kortizolu je nevyhnutná pre správne fungovanie organizmu. Jeho dočasná zvýšená produkcia nastáva pri situáciách, kedy sa organizmus cíti v ohrození.  Dlhodobé vylučovanie kortizolu do organizmu najčastejšie spôsobujú:

Prejavy nadbytku kortizolu v organizme

Nadbytok kortizolu v organizme sa najčastejšie prejaví niektorými z nasledujúcich príznakov:

  • priberanie na hmotnosti, najmä v oblasti pása,
  • zaokrúhlenie tváre (mesiačiková tvár),
  • akné,
  • horšie sa hojenie rán,
  • poruchy spánku, únava, podráždenosť,
  • vysoká hladina cukru v krvi,
  • výraznejšie ochlpenie na tvári,
  • nepravidelný menštruačný cyklus.

Podobné príznaky sa môžu objaviť aj u ľudí, ktorí sú liečení kortikoidmi – lieky obsahujúce kortizol, ktorých využitie je pri niektorých zdravotných problémoch nevyhnutnosťou.

Ako znížiť hladinu kortizolu

Hladinu kortizolu v organizme možno znížiť aj prirodzene úpravou svojho životného štýlu. Vyskúšajte zapojiť do každodenného života niektoré z nasledujúcich odporúčaní:

1.     Nepreháňajte to s konzumáciou kofeínu.

2.     Sledujte komédie a zábavné programy.

3.     Doprajte telu dostatok vitamínu C.

4.     Relaxujte alebo meditujte.

5.     Počúvajte hudbu.

6.     Dodržiavajte pitný režim.

7.     Doprajte si dostatok sexu.

8.     Nezabúdajte na dostatok kvalitného spánku.

Hypokorticizmus

Hoci sa zvyčajne stretávame skôr s nadbytkom kortizolu v organizme, v prípade chronickej nedostatočnosti obličiek, môže mať organizmus problém zabezpečiť dostatok kortizolu pre svoje správne fungovanie. Táto porucha je však veľmi vzácna.

Jej hlavnými symptómami sú: neschopnosť tolerovať stres, slabosť, únava, nevoľnosť, vracanie, hnačky a nespavosť.

Crushingov syndróm

Na rozdiel od Hypokoticizmu, Crushingov syndróm je porucha pri ktorej dochádza v tele k nadmerne zvýšenej produkcii hormónu kôry nadobličiek – kortizolu. Ide o taktiež veľmi zriedkavé ochorenie, ktorého pôvodcom sú buď nádor kôry nadobličiek alebo nádor podmozgovej žľazy.

Kortizol je pre telo nesmierne dôležitý hormón, bez ktorého by vedelo len ťažko správne fungovať. Extrémne dôležité však je, aby jeho hladina bola optimálna, nakoľko aj jeho prílišná tvorba aj znížená tvorba sa vedia nepriaznivo podpísať na celkovom fungovaní organizmu.

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search