Melatonín: Benefity, účinky a dávkovanie

Melatonín: Benefity, účinky a dávkovanie
5 (100%) 2 votes

Melatonín je hormón, ktorý je zodpovedný za reguláciu spánkového rytmu. Pri poruchách spánku sa často zvykne užívať ako výživový doplnok vo forme tabletiek.

Hormón melatonín je produkovaný v mozgu v epifíze. Ide o silný antioxidant endogénneho typu, ktorý zabezpečuje zdravý spánok a povzbudzuje imunitný systém. Počas spánku melatonín obnovuje poškodené bunky a pomáha organizmu k regenerácii. Jeho hladina v tele vrcholí asi o druhej alebo o tretej hodine ráno.

Jeho najdôležitejšou úlohou v tele je regulácia biologických hodín. Prirodzená hladina melatonínu je preto závislá od striedania svetla a tmy a jeho nedostatok je spojený s poruchami spánku. Jeho tvorba v organizme je najvyššia v detstve a s vekom postupne klesá. Potláčať jeho tvorbu taktiež môžu aj látky ako sú:

  • tabak,
  • kofeín,
  • betablokátory.

Najvhodnejším spôsobom ako bojovať s jeho nedostatkom je podporenie jeho prirodzenej tvorby. Zvýšiť jeho produkciu môžete spánkom v úplnej tme, elimináciou času stráveného pod umelým osvetlením a vystavovaním sa intenzívnemu slnečnému svetlu počas dňa.

Výživové doplnky s obsahom melatonínu

Užívanie výživových doplnkov obsahujúcich melatolín pomáha dosiahnuť súlad s denným a nočným cyklom a pomáha skrátiť dobu potrebnú na zaspatie. Výživový doplnok s obsahom melatonínu sa zvykne využívať nielen pri nespavosti, ale aj pri cestovaní spojenom s časovým posunom (jet lag), kedy prispieva k zmierneniu subjektívnych pocitov únavy.

Užívanie melatonínu nepomôže pri problémoch so spánkom spôsobených:

  • v dôsledku depresie, zlosti alebo stresu, v tomto prípade zvýšenie hladiny hormónu stav spánku nenavodí,
  • v prípade fyziologickej príčiny nedostatku spánku, napríklad pri bolestiach,
  • externú príčinu, napríklad veľký hluk.

Ako užívať melatonín

Výživový doplnok s obsahom melatonínu sa užíva iba pred spaním. Priaznivý účinok na zaspávanie sa dosiahne pri konzumácii melatonínu tesne pred spaním, maximálnu koncentráciu v krvi dosiahne 30 minút po užití. Pozor na jeho dávkovanie. Na trhu nájdeme množstvo výživových doplnkov s rôznym obsahom melatonínu. Rozhodne neplatí, že čím vyššia dávka, tým lepšie. Ako štandardná dávka by vám malo postačovať 1 mg.

Užívanie melatonínu je považované za bezpečné, no užívanie vysokých dávok, prípadne dlhodobé užívanie tohto hormónu môže viesť k rozvoju vedľajších účinkov, ktoré zahŕňajú ospalosť, bolesť hlavy, závraty a nevoľnosť, zmeny nálady, psychická podráždenosť, problémy s krátkodobou pamäťou a zníženie pozornosti. Vysoká denná dávka taktiež môže spôsobiť vznik rannej nevoľnosti podobnej kocovine.

Výživový doplnok s obsahom melatonínu by nemali užívať deti, tehotné a dojčiace ženy. Melatonín taktiež môže zvyšovať riziko krvácania, preto by sa mu mali vyhnúť ľudia s poruchami zrážanlivosti krvi alebo užívajúci warfarín.

Melatonín môže interagovať s liekmi a výživovými doplnkami ako sú:

  • lieky na vysoký krvný tlak,
  • lieky potláčajúce imunitný systém,
  • antidepresíva,
  • kortikosteroidy,
  • benzodiazepíny,
  • bylinky, ktoré spôsobujú ospalosť.

Hoci je melatonín považovaný za bezpečný výživový doplnok, nemal by sa užívať dlhodobo. Za zhoršenou kvalitou spánku môže stáť aj vaša dlhodobý stres, nesprávna životospráva či návyky, preto odstránenie týchto problémov, by malo byť vaším prvým krokom pri snahe o riešenie problémov so spánkom. Ak vám nespavosť spôsobuje dlhodobý problém, poraďte sa o svojich problémoch so špecialistom, ktorý vám pomôže odhaliť príčiny vašich problémov a nastaviť správny liečebný režim.

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search