Začať deň bez voňavej šálky kávy, či vychutnať si stretnutie s priateľmi bez tohto verného spoločníka, je pre mnohých nepredstaviteľné. No ako pri všetkom, aj pri káve platí, všetko treba s mierou.
Káva hneď po rope patrí medzi najpredávanejšiu komoditu na svete. Jej obľúbenosť pramení najmä z jej stimulujúcich účinkov na ľudský organizmus. Za rozšírenie obľúbeného kávovníka do Európy sa možno poďakovať Španielom a Portugalcom, ktorí ho do Európy priniesli začiatkom 16. storočia z Etiópie.
Ľudia sa vo vzťahu ku káve zvyknú rozdeľovať na dve hlavné skupiny. Kým tá prvá nedá na ňu dopustiť, druhá ju považuje za neskutočný hnus, ktorý navyše škodí zdraviu. Kde je teda pravda?
Ako to v mnohých prípadoch býva – niekde uprostred. O účinkoch kávy a kofeínu na ľudský organizmus sa dlhodobo vedú rôzne štúdie a diskusie, pričom ani jedna nepriniesla definitívne stanovisko, vďaka ktorému by sa bolo možné prikloniť na jednu alebo druhú stranu.
Závery jednotlivých štúdií možno zhodnotiť ako staré známe – všetkého veľa škodí. Negatívne účinky kávy na organizmus sa prejavujú pri jej nadmernej konzumácií a pitie kávy v rozumnom množstve naopak možno považovať pre organizmus za prospešné.
Káva a jej účinky na zdravie
Pozitívne účinky kávy na organizmus
Káva v primeranom množstvo má priaznivý vplyv na psychiku, pozornosť, sústredenosť a celkovú telesnú aj duševnú výkonnosť, navyše kofeín zvyšuje krvný tlak a pomáha bojovať proti únave.
Negatívne účinky kávy na organizmus
Pri nadmernej konzumácií kávy, sa môžu prejaviť ťažkosti, ktoré súvisia s nadmerným množstvom kofeínu v tele. Ide najmä o: nervozitu, celkový nepokoj, emocionálnu únavu, vysoký krvný tlak, roztržitosť, nespavosť a dokonca aj závislosť.
Mýtus menom káva s mliekom
V roku 2016 internet vo veľkom zaplavili informácie o škodlivosti kávy s mliekom, ktorým mnohí veria dodnes. Išlo pritom o vedecky nepodložené tvrdenia, ktoré mnohí odborníci, napríklad švajčiarski vedci z Nestlé, dávno vyvrátili.
Ak niekomu káva s mliekom spôsobuje tráviace problémy, nebude to v dôsledku tejto kombinácie. Na vine skôr bude potravinová intolerancia – napríklad kravského mlieka alebo laktózy.
Naopak podľa gastroenterológov je káva s mliekom odporúčaná ľuďom, ktorí majú tráviace problémy, nakoľko mlieko tlmí účinok kofeínu na sliznicu žalúdka.
Aké je optimálne množstvo kávy za deň?
Každý človek je originál, a to čo robí dobre/zle jednému, nemusí druhému. Pri účinku kávy na organizmus toto platí doslovne. Niekto má problém s nespavosťou už po jednej šálke kávy denne, naopak niekto ich vypije aj 3 a na bdelosti to vôbec nepocíti.
Práve vďaka rôznym individuálnym reakciám tela, stále vznikajú rôzne diskusie o dávke kávy (kofeínu) denne, ktoré možno považovať za optimálne a prinášajúce telu benefity. Vo všeobecnosti sa väčšina odborníkov zhoduje na zdravých dvoch šálkach kávy denne.
Vzdať sa svojej obľúbenej šálky kávy v prospech svojho zdravia rozhodne nie je potrebné. Hoci diskusie o jej vplyve na organizmus sú stále diskutabilné z väčšiny vychádza káva ako víťaz. Aj keď vždy je tu isté ale.
Vyhýbať sa káve alebo obmedziť jej množstvo by mali tehotné ženy a taktiež ľudia, ktorým z istých zdravotných dôvodov (napríklad vysoký krvný tlak) jej konzumáciu lekári neodporúčajú. Dopriať si voňavú šálku blahodárneho nápoja, vie mať okrem schopnosti nabudenia organizmu aj charakter relaxačného rituálu, napríklad prestávka počas práce.