Úzkostné stavy a strach zo zlyhania nás negatívne ovplyvňujú nielen v pracovnom, ale aj v súkromnom živote. Ak ste introvert alebo trpíte sociálnou fóbiou či sociálnou úzkostnou poruchou, tak sa s týmito pocitmi stretávate pravidelne.
S úzkosťou ide ruka v ruke zhadzovanie seba samého a znižovanie vlastnej sebahodnoty. Koľkokrát ste si pred stresovou situáciou povedali „aj tak to nedokážem“, „všetkým som na smiech“, „som úplne nanič“?
Súčasťou kognitívno-behaviorálnej terapie (populárny psychoterapeutický smer) je „preprogramovanie“ vášho mozgu tak, aby ste začali uvažovať pre vás užitočnejším – pozitívnejším spôsobom.
Dobrá správa je, že proces preprogramovania môzete začať hneď teraz, stačí využiť pozitívne afirmácie.
Čo sú pozitívne afirmácie
Pozitívne afirmácie sú nástroj, ktorý vám pomôže preprogramovať vaše podvedomie z negatívneho myslenia na pozitívne. Ich cieľom je prijať pozitívne vyhlásenia za svoje a opakovať ich dovtedy, kým sa nestanú vašou prirodzenou súčasťou.
Pozitívne afirmácie menia spôsob akým nazeráte a vnímate svet okolo vás. Ak chcete začať a neviete ako, pripravili sme pre vás jednoduchý návod.
1. Stanovte si ciele
Prvým krokom je zhodnotenie vašej súčasnej situácie a spísanie všetkých vašich túžob a snov. Vyhraďte si jeden večer pre seba, otvorte zošit a pustite sa do brainstormingu so svojou mysľou.
Túžite konečne schudnúť? Chcete byť sebavedomý a bezprostredný? Chýba vám v živote harmónia? Svoje myšlienky necenzurujte. Píšte ich tak, ako vám napadnú. Jednotlivé túžby rozdeľte do kategórií. Vďaka nim uvidíte, na ktorú oblasť by ste sa mali najviac zamerať.
2. Vyhnite sa slovíčku chcem
Ciele máte stanovené a máte predstavu o tom, čo by ste chceli dosiahnuť. Teraz váš cieľ opíšte jednoduchou, ľahko pochopiteľnou vetou – afirmáciou. Pozor, vyhnite sa slovnému spojeniu „Chcel by som..“ .
„Chcem sa cítiť vyrovnanejšie“ je typický príklad nesprávnej afirmácie. Myslite na to, že prostredníctvom afirmácie programujete svoje podvedomie a dané vyhlásanie sa má pretaviť do reality.
Je vašim cieľom chcieť sa cítiť vyrovnane alebo byť vyrovnaný? V tomto prípade je správnou afirmáciou veta „Cítim sa vyrovnanejšie“.
3. Pozor na záporné tvrdenia
Ešte raz sa pozrite na svoje vyhlásenia a uistite sa, že sú naozaj pozitívne. Hovoríte v nich o veciach, situáciách, ktoré chcete mať či zažiť, nie ktorým sa chcete vyhnúť. Namiesto tvrdenia „Nechcem byť chorý“ povedzte „Som zdravý“.
Naše podvedomie nerozoznáva rozdiel medzi záporným a kladným tvrdením a vo vete „Nechcem byť chorý“ stále rezonuje slovo „chorý“, ktorého sa chcete zbaviť.
4. Buďte realistický
Vaše podvedomie môže profitovať z pozitívnych tvrdení, ktoré vás vynášajú z komfortnej zóny. Ak však priveľmi uletíte, váš vnútorný sudca afirmáciu zneguje. Buďte ambiciózny, snívajte, ale realisticky.
Ak chcete popracovať na svojom vzhľade a sebavedomí, tvrdenie „Som nová kráľovná krásy“ či „Som najväčší sexsymbol“ sú len ťažko dosiahnuteľné. Naopak, kladie na vás príliš vysoké nároky a je demotivujúca.
Skúste to vetou „Cítim sa krásna a žiadaná“ alebo „Som so sebou spokojný“. Vidíte ten rozdiel?
Opakovanie matka múdrosti
Keď už máte svoje pozitívne afirmácie zadefinované, je čas pripraviť sa na ich zavedenie do každodenného života. Je niekoľko spôsobov ako s afirmáciami pracovať. Tým najpopulárnejším je opakovanie.
Afirmácie opakujeme hneď ráno po zobudení alebo večer pred spaním. Na úvod odporúčame opakovanie ráno aj večer. Nájdite si kľudné miesto, hlboko sa nadýchnite a niekoľkokrát po sebe afirmáciu opakujte.
Neponáhľajte sa, tvrdenia vyslovujte pomaly a zreteľne. Ak sa venujete meditáciám, zaraďte opakovanie afirmácií do vašej meditačnej rutiny.
Audionahrávka pre zaneprázdnených
Vytvorte si nahrávku, ktorú budete nosiť so sebou (napr. v mobilnom telefóne). Ako podmaz zvoľte príjemnú relaxačnú hudbu a ako v bode vyššie, rozprávajte pomaly a zreteľne.
Nahrávku si môžete púšťať v aute cestou do práce, prípadne ju počúvať priamo pri práci cez slúchadlá.
Ak však patríte medzi tých, ktorým vadí vlastný hlas na nahrávkach, tento spôsob vám neodporúčame. Zbytočne by ste sa sústredili na „nedostatky vášho hlasu“ a afirmácie by ste tým znegovali.
Lístočky, šetriče obrazovky a pripomienky
Obklopte sa pozitívnymi správami. Nielenže je to zábavné, ale lístočky kade-tade po byte vám instantne zlepšia náladu. Oblepte svoj byt post-it-mi, zmeňte si šetrič obrazovky na telefóne, tapetu v počítači alebo si v kalendári nastavte pripomienky so správou, aký ste spokojný a šťastný 🙂 .
Táto technika môže byť účinná sama o sebe, ale skôr ju odporúčame ako podporný prostriedok k opakovaniu a audionahrávke.
Beh na dlhú trať
Dlhodobé pôsobenie afirmácie človeka zmení, zmení jeho myslenie a zvýši mu kvalitu života. Je dôležité si uvedomiť, že táto zmena sa neudeje z večera do rána. Preprogramovanie mysle je dlhodobý a cielený proces, ktorý určite stojí za vyskúšanie.