Wim Hof metóda: Postup ako na to

Wim Hof metóda: Postup ako na to
5 (100%) 1 vote

Wim Hof, dobrodruh, ktorý je držiteľom viacerých zápisov do Guinessovej knihy rekordov, je známy svojou nezvyčajnou schopnosťou zvládať nízke teploty. Jeho  dychová technika s názvom Wim Hof Metod má za cieľ naučiť ľudí ako ovládať svoje telo a dosiahnuť výnimočné ciele.

Hof pravidelne spolupracuje s viacerými vedeckými pracovníkmi s cieľom dokázať, že ním vyvinuté techniky sú prínosom pre zdravie. V súčasnosti stále prebieha viacero štúdií, ktorých cieľom je pochopiť fungovanie metódy a jej fyzikálne účinky na ľudský organizmus.

Ako na metódu Wim Hof

Wim Hof metóda sa skladá z 3 častí: dýchacie cvičenie, nastavenie mysle a otužovanie chladom. Naučiť sa ju je možné doma pomocou oficiálneho online video kurzu, prípadne s pomocou certifikovaného inštruktora.

Po prihlásení sa do online kurzu budete postupne vykonávať techniky a cvičenia prostredníctvom video lekcií. Všetky techniky a cvičenia sú dôkladne vysvetlené a demonštrované. Kurz zahŕňa dychové cvičenia, meditáciu a studené tréningy. Náročnosť kurzu sa postupne zvyšuje.

Základný tréning cvičenia prebieha nasledovne:

 1. Nájdite si pohodlné miesto, kde budete mať pokoj. Pri cvičení môžete sedieť alebo ležať na chrbte. Nikdy necvičte počas jazdy v dopravnom prostriedku.
 2. Keď sa budete cítiť pokojne, môžete začať s dýchacím cvičením. Ide o hlboké dýchanie v rovnakom tempe. Nadýchnite sa ústami naplno a následne vydýchnite časť vzduchu. Pri nadychovaní by ste mali cítiť ako sa vaše brucho nafukuje a pri výdychu naopak svoj objem zmenšuje. Opakujte 30 až 40 krát.
 3. Potom ako dokončíte hlboké dýchanie, zadržte dych a držte podľa toho koľko zvládnete. Dobre sa tento krok cvičí so zavretými očami. Ak ste zvedavý, koľko vydržíte so zadržaním dychom, môžete si predtým nastaviť stopky.
 4. Zhlboka sa nadýchnite a následne zadržte dych na 10 až 15 sekúnd.
 5. Kroky od 1 po 4 zopakujte 3 krát.
 6. Po vykonaní troch cyklov dýchania, môžete cvičenie zakončiť meditovaním alebo pokojným sedením (ležaním) so zavretými očami. Nesnažte sa po cvičení hneď prudko vstať, doprajte si čas.

Výhody metódy Wim Hof

Na svojej internetovej stránke Wim Hof demonštruje nasledujúce prínosy praktizovania svojej metódy:

 • posilnenie imunitného systému,
 • zlepšenie koncentrácie,
 • zlepšenie duševnej pohody,
 • zvýšenie energie,
 • zmiernenie niektorých príznakov depresie,
 • zmiernenie stresu,
 • zlepšenie spánku.

Hoci vedecké štúdie ohľadom Wim Hof metódy postupne pribúdajú, ak sa rozhodnete pre jej vyskúšanie, nemali by ste zabúdať, že výskum ešte stále pokračuje a existujú potenciálne riziká spojené s touto metódou. Wim Hof na svojej stránke upozorňuje, aby ste cvičenie vždy vykonávali na bezpečnom mieste a nikdy nie pred činnosťami ako sú plávanie, potápanie, šoférovanie  alebo hocijaká iná činnosť, pri ktorej by mohlo byť nebezpečné, ak by ste dočasne zoslabli.

Techniku by ste mali používať maximálne opatrne a so zodpovedným prístupom k svojmu zdraviu. Ak máte vo svojej anamnéze respiračné problémy, mozgovú príhodu, problémy s tlakom, so srdcom alebo užívate akékoľvek lieky, metóde Wim Hof by ste sa v záujme vlastnej bezpečnosti mali vyhnúť. Aj v prípade akýchkoľvek iných zdravotných problémov je vhodné poradiť sa pred skúšaním tejto metódy o jej bezpečnosti so svojím lekárom.   

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search