Ste zdravý, ale napriek tomu máte pocit že chodíte na toaletu príliš často? Možno je za tým jeden zo siedmich netradičných dôvodov.
Hoci by sa mohlo zdať že jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje frekvenciu močenia je objem prijatých tekutín, nie je to úplne pravda. Okrem pitného režimu a zdravia močového traktu, môžu ovplyvniť časté močenie aj ďalšie faktory, ako sú prijatá potrava, stres alebo dokonca počasie.
Priemerný človek navštívi toaletu 5 až 7 krát denne, pričom za normálnu ešte možno považovať frekvenciu močenia v rozsahu od 4 do 10 krát za deň.
Ak máte pocit, že chodíte na toaletu pričasto a pritom vyšetrenia neukázali žiadny zdravotný problém, za zvýšenou frekvenciou močenia, môže byt jeden z nasledujúcich dôvodov:
- Vaše telo tvorí v porovnaní s inými viac moču
Telo niektorých ľudí môže vytvoriť až 5 krát viac moču ako je bežný priemer. Dôvodom zvyčajne je pitie príliš veľkého množstva tekutín alebo užívanie niektorých liekov.
- Ste neustále v strese
Viacero štúdií ukázalo že stres môže mať vplyv na frekvenciu močenia. Keď je telo v strese, zvyšuje sa hladina kortizolu, čo môže mať za následok zvýšenú tvorbu ďalších hormónov, ktoré regulujú potrebu močenia.
- Zjedli ste potravinu, ktorá má vplyv na činnosť močového mechúra
Tak, ako niektoré potraviny ovplyvňujú činnosť žalúdka a pažeráka, existujú aj potraviny, ktoré vplývajú na činnosť močového mechúra. Ide napríklad o korenisté a kyslé jedlá alebo jahody.
- Pijete nevhodné tekutiny
Nápoje s obsahom alkoholu alebo kofeínu majú diuretický účinok, čo znamená, že zvyšujú potrebu močenia.
- Je vám zima
Keď je telu chladno, spustí obranný mechanizmus v podobe stiahnutia ciev dolných končatín s cieľom dostať krv do jadra tela. Tým vzniká tlak, ktorý sa telo následne snaží neutralizovať zbavením sa prebytočných tekutín.
- Ste dehydrovaný
Znie to síce zvláštne, ale nedostatok tekutín, môže viesť k zvýšenej potrebe močenia. Moč, ktorý telo tvorí v čase, keď má nedostatok tekutín, je totiž koncentrovanejsi vďaka čomu je na močový mechúr dráždivejší účinok.
- Vás močový mechúr je malý
Močový mechúr priemerného človeka zadrží približne 2 šálky tekutín. No niektorí ľudia sa prirodzene rodia s menším močovým mechúrom. A ten jednoducho nemá šancu udržať veľké množstvo tekutiny, a preto musia močiť častejšie než iní.
Príliš časté močenie vie byť otravné. Zmierniť tento problém môžu pomôcť nasledujúce návyky:
- Sledujte reakcie svojho tela – pozorujte svoje stravovacie a pitné návyky a ich súvis so zvýšenou potrebou močenia.
- Zamerajte sa na zníženie stresu vo svojom živote.
- Trénujte svoj močový mechúr – snažte sa neísť na WC hneď, ako sa objaví prvé nutkanie, ale skúsiť vydržať napríklad ešte aspoň 5 minút a postupne každým dňom tento interval o niečo predĺžiť.
Pôvodcom častého močenia nemusí byť len zdravotný problém, aj keď vyšetrenie by ste nemali odkladať, najmä pokiaľ je časté močenie spojené s bolesťami či krvou v moči.
Pokiaľ odborné vyšetrenia neodhalia žiadnu príčinu spôsobujúcu časté močenie, mali by ste sa zamyslieť nad svojím životným štýlom a negatívnymi faktormi, ktoré môžu mať vplyv na jeho frekvenciu.
V niektorých prípadoch je síce ovplyvniť častosť močenia nemožné a nezostane vám nič iné len sa s ňou zmieriť, no naopak niekedy môže stačiť zmeniť na svojom životnom štýle len jednu maličkosť.