L-Tryptofán: Účinky, dávkovanie

L-Tryptofán: Účinky, dávkovanie
Rate this post

Tryptofán je aromatická aminokyselina, ktorá je esenciálna pre výživu človeka. Je to základná látka pre tvorbu serotonínu.

Esenciálna aminokyselina Tryptofán má schopnosť prepraviť krvný cukor cez prirodzené bariéry mozgu do nervových buniek. Za prítomnosti vitamínu B6 sa premieňa na serotonín, ktorému hovoríme aj hormón šťastia. Úlohou serotonínu je prenášať nervové vzruchy v centrálnom nervovom systéme a je dôležitý pre udržanie emočnej rovnováhy a vnútorného pokoja.

Aby sa mohol Tryptofán v tele správne premieňať, organizmus potrebuje mať aj dostatok železa, vitamínu B6 a B2.

Účinky Tryptofánu

Hlavnou úlohou Tryptofánu je jeho premena na serotonín. Vďaka tomu sa podieľa v tele na procesoch, ktoré ovplyvňujú náladu a celkový psychický stav. Jeho nedostatok vyvoláva zhoršenie psychického stavu, ale taktiež aj zvyšuje chuť do jedla, najmä nadmernú chuť na sladké.

Hlavné účinky Tryptofánu sú:

  • zlepšenie kvality spánku,
  • podpora dobrej nálady a kognitívnych funkcií mozgu,
  • udržanie mentálnej a psychickej rovnováhy,
  • lepšie zvládanie telesnej bolesti.

Tryptofán v potravinách

Najideálnejšia cesta, ako udržiavať v tele vyváženú hladinu tryptofánu je pestrou stravou. Aminokyselina sa prirodzene nachádza v potravinách, ktoré sú bohaté na obsah bielkovín. Nájdeme ho najmä v: banánoch, búrskych orieškoch, mäse, mlieku, rybách, tvaroh, mlieku, syroch, tekvicových a sezamových semienkach, čokoláde a sóji.

Výživové doplnky s obsahom Tryptofánu

Na trhu existuje množstvo výživových doplnkov s obsahom Tryptofánu. Tieto výživové doplnky by v žiadnom prípade nemali predstavovať náhradu za pestrú vyváženú stravu, ich cieľom je doplniť dávku Tryptofánu osobám, ktoré trpia nedostatočným spracovaním prijímaného L-tryptofánu zo stravy.

Odporúčaná denná dávka sa nesmie v žiadnom prípade prekračovať, nakoľko nadmerné užívanie Tryptofánu môže viesť k rozvoju zdravotných problémov.

Výživové doplnky nie sú určené pre tehotné a dojčiace ženy ani deti. Osoby, ktoré sa liečia v psychiatrickej alebo neurologickej ambulancii, by sa mali o vhodnosti výživového doplnku s obsahom Tryptofánu poradiť so svojím lekárom.

Vedľajšie účinky Tryptofánu

Tryptofán, ktorý je prijímaný stravou je pre organizmus maximálne bezpečný, no dodávanie Tryptofánu výživovými doplnkami môže viesť k vedľajším účinkom.

Ukončiť užívanie Tryptofánu by ste mali v prípade, ak u seba spozorujete niektorý z nasledovných symptómov:

  • svalová bolesť alebo slabosť,
  • vyrážky,
  • kŕče,
  • ťažké dýchanie,
  • únava.

Taktiež pri užívaní Tryptofánu v kombinácií s niektorými inými liekmi môže dochádzať ku kontraindikáciám. Vhodnosť jeho užívania v prípade kombinácie s inými liekmi by ste mali konzultovať s lekárom.

Tryptofán je pre telo dôležitá látka. Ako pri väčšine vitamínov a aminokyselín platí, že najideálnejší spôsob dopĺňania jeho hladín predstavuje vyvážená strava.

Ak sa rozhodnete doplniť jeho hladinu užívaním výživového doplnku, riadne sa odporúčaniami uvedenými v príbalovom letáku. Vďaka tomu bezpečne zabezpečíte telu benefity, ktoré mu Tryptofán prináša.

Ak máte akékoľvek pochybnosti o vhodnosti výživového doplnku alebo patríte medzi osoby, pre ktoré je užívanie Tryptofánu rizikové, konzultuje vhodnosť výživového doplnku pred začatím užívania so svojim lekárom.

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search