Ako nás ovplyvňuje pozitívne myslenie

Ako nás ovplyvňuje pozitívne myslenie
5 (100%) 1 vote

Všetko začína v hlave… Dokážeš všetko, čo si zaumieniš…

Môžeš byť čím len chceš, stačí chcieť? Klišé? Alebo skutočnosť? Dokážu pozitívne myšlienky naozaj zmeniť život o 180 stupňov?

Pozitívne myslenie.

Otrepaná fráza, ktorá na nás vyskakuje takmer z každého rohu. Mysli pozitívne! Všetko je to len v tvojej hlave! Problémy neexistujú, kým si ich sám v hlave nevytvoríš! Otrepané klišé motivačné vetičky, ktoré vám už idú krkom? Veď ako môžem myslieť pozitívne, keď všetko v mojom živote sa rúca ako domček z kariet a nie je nič, za čo by som mohol byť vďačný, skôr naopak?

Naozaj je to tak?

Naozaj je všetko vo vašom živote čierno čierne a neexistuje nič, za čo by ste mohli byť vďačný? Mali ste ťažký úraz, ktorý vám obrátil život hore nohami?

Buďte vďační za to, že žijete. Za to, že ste dostali druhú šancu začať odznova, niekto iný možno také šťastie nemal. Sypú sa na vás problémy z každej strany a z vašich priateľov už neostal po vašom boku takmer nikto, na koho by ste sa mohli spoľahnúť? Buďte vďační za možnosť zistiť, kto sú vaši skutoční priatelia, pretože to sú presne tí ľudia, ktorých po svojom boku potrebujete.

Každá minca má dve strany. Každá životná situácia sa deje preto, aby nám niečo do života priniesla. Vyviedla nás zo zaužívaných koľají, možno poprehadzovala v živote všetko, čo sa len dalo. Ale presne tak to malo byť.

Možno nevidíme momentálne, čo nám mala priniesť, ale to neznamená, že nič nepriniesla. Treba len odvahu, naučiť sa vidieť to, čo nám priniesla. Pre každý koniec vždy existuje nový začiatok. Na každej, na prvý pohľad aj tej najkatastrofickej životnej situácií, je aj niečo dobré. Len sa nesmieme báť otvoriť oči a prijať to.

Je úplne prirodzené cítiť sa občas na dne a nevidieť žiadne východisko. Ale to, že ho nevidím dnes, neznamená, že ho neuvidím zajtra, pozajtra, o týždeň, o mesiac…

Treba sa len nevzdať a skúšať to stále znova a znova. A to sú práve situácie, kedy pozitívne myslenie pomáha nabrať potrebnú silu. Vďaka pozitívnemu mysleniu a optimizmu máme šancu uvedomiť si, že nič zlé netrvá večne, že postupne príde čas, kedy opäť vyplávame zo dna na hladinu. A budeme plávať šťastnejší a silnejší vďaka tomu, čo sme sa naučili počas pobytu na dne.

Tá najväčšia životná zmena začína v hlave.

Začína zmenou myslenia. Pochopenia seba samého. Pochopenia toho, prečo mám pocit, že sa mi v živote nič nedarí. Pochopenia toho, prečo na všetkom vidím vždy nejaký fľak, nejaké ale…

Pozitívne myslenie = šťastnejší život

Hovorí sa, že ľudia ktorí myslia pozitívne sú šťastnejší a nedeje sa im v živote toľko zlých vecí. Životné katastrofy sa občas môžu prihodiť každému. To, že máme pocit, že nám sa deje milión katastrof a niekto iný si len s úsmevom pokojne pláva životom, vôbec nemusí byť o tom, že jemu život neprináša žiadne prekážky.

Je to o jeho postoji k daným situáciám. Kým pre niekoho je obrovskou tragédiou buchnuté auto a bude kvôli tomu chodiť nadávajúci a otrávene najbližší mesiac, niekto aj ťažkú chorobu berie ako výzvu, ktorú sa snaží prekonať s úsmevom na perách. A to je ten zásadný rozdiel, ten pocit šťastnejšieho života, ktorý vie priniesť do života pozitívne myslenie.

A podobne funguje pozitívne myslenie aj pri situáciách, ktoré sú pre nás životnou výzvou. Ak budeme vopred v sebe pestovať myšlienky, že tú skúšku nezvládneme, prácu nedostaneme, operácia dopadne zle, ako asi tak dané situácie zvládneme? Pozitívne myslenie nám pomáha nabrať odvahu a energiu brať problémy nie ako prekážky, ale ako výzvy.

Ako si udržať pozitívne myslenie

Udržiavať si optimistickú myseľ, keď sa v živote cítime šťastní, ide tak akosi samo. No udržať si ju aj v čase, keď sa nám nedarí tak, ako by sme si zrovna predstavovali, je už väčšie umenie.

Myslieť pozitívne v každej situácií, môže pomôcť dodržiavanie nasledujúcich 5 zásad:

  1. Pozerajte sa na každú situáciu pozitívne – na všetkom je niečo dobré, len to treba nájsť.
  2. Neutralizujte všetky negatívne tvrdenia pozitívnymi myšlienkami – zamyslite sa nad situáciou s chladnou hlavou a skúste nájsť jej pozitívne riešenie.
  3. Nezabúdajte, že všetky prekážky sú len dočasné – neberte dočasný neúspech ako zlyhanie, ale ako školu.
  4. Ťažké situácie berte ako výzvu – nikto sa nemôže v živote rozvíjať správnym smerom, ak nezažije aj nejaké tie pády a zlyhania, aj tie patria k životu, ale sú tu na to, aby sa prekonávali.
  5. Zamerajte sa na to, čo chcete v živote dosiahnuť – aj ak veci nejdú podľa plánu, nepanikárte a neprestávajte pozitívne myslieť na svoje sny a plány.

Nie každý mal to šťastie, narodiť sa ako usmiate slniečko, ktoré vďaka svojmu optimizmu pokojne prekonáva životné prekážky. Pre niekoho môže byť pozitívne myslenie samozrejmosťou, iný sa môže snažiť ostošesť, ale jeho čierny pohľad na svet skôr či neskôr zvíťazí.

Preprogramovať svoju myseľ a brať ťažké situácie pozitívne ako výzvy je fuška. Je to zložitý proces, ktorý sa len sťažka udeje z večera do rána.

No základom je odhodlanie, niečo chcieť niečo zmeniť. Postupovať trpezlivo malými krokmi. Učiť sa pozitívne myslieť počas malých každodenných problémov. A zrazu, človek si to najskôr ani neuvedomí až jedného pekného dňa zistí, že na svet sa pozerá omnoho farebnejšie a výzvy sa mu prekonávajú jednoduchšie.

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search