6 účinných a jednoduchých tipov na prírodnú liečbu rosacei

6 účinných a jednoduchých tipov na prírodnú liečbu rosacei
4.7 (94.29%) 7 votes

Rosacea alebo ružovka je kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje ako jemné začervenanie či vyrážky alebo červené fľaky na tvári. Ak si s týmto problémom chcete dať rady, prinášame vám niekoľko tipov na prírodnú liečbu rosacei. Dozviete sa tiež, aké kozmetické prípravky vám pomôžu zmierniť jej prejavy.

Čo je rosacea a ako sa prejavuje

Rosacea je chronické kožné ochorenie vyskytujúce sa prevažne u dospelých, ktoré súvisí so zvýšenou reaktivitou krvných vlásočníc na teplo. To sa prejavuje vznikom rozšírených cievok a začervenaním.

Ružovka sa objavuje v strednej časti tváre, v oblasti nosa, líc, čela a brady. Môže sa však vyskytnúť aj v dekolte, vo vlasatej časti hlavy alebo za ušami.

Rosacea má tri štádiá, pričom v prvom sa objavuje len prechodné začervenanie. To sa však môže neskôr stať trvalým a začnú sa objavovať aj rozšírené cievky. Druhé štádium je typické vznikom pupencov a malých hnisavých pľuzgierikov. Tretie štádium sa prejavuje zhrubnutím mazových žliaz, napríklad na nose, zápalom očnej rohovky či očných spojiviek a viečok.

Liečba rosacei patrí do rúk kožného lekára, no nápomocná môže byť aj príroda či bežne dostupná kozmetika.

Prírodná liečba rosacei

Konzervatívnu liečbu ružovky môžete podporiť a doplniť aj tým, že využijete silu prírody. Pozrite si niekoľko tipov na prírodnú liečbu rosacei.

Esenciálne oleje

Prírodná liečba rosacei môže spočívať vo využívaní esenciálnych olejov, napríklad levanduľového. Ten má protizápalové a zároveň hojivé účinky. Použitie je jednoduché – zmiešajte jednu polievkovú lyžicu kokosového alebo mandľového oleja s dvoma kvapkami esenciálneho oleja. Zmes naneste na postihnuté miesta každý večer pred spaním.

Zelený čaj

Uvarený zelený čaj nechajte vychladnúť a dajte ho na 30 minút do chladničky. Do studeného čaju namočte kúsok gázy a aplikujte na postihnuté miesta. Zelený čaj pomáha redukovať začervenanie a zápal.

Ovsené vločky

Rozdrvte za hrsť ovsených vločiek na jemný prášok a zmiešajte polovicu hrnčeka vločiek so štvrťkou hrnčeka vody. Vznikne vám pasta a tú naneste na začervenané miesta. Nechajte 20 minút pôsobiť a opláchnite studenou vodou. Ovsené vločky pleť vyživujú a upokojujú.

Med

Med je výborný na prírodnú liečbu rosacei, pretože pleť hydratuje. Vmasírujte si trochu medu na začervenané miesta a nechate pôsobiť 20 minút. Potom opláchnite vlažnou vodou.

Uhorka

Uhorková maska pleť trpiacu rosaceou upokojí a zmierni začervenanie. Uhorka je tvorená hlavne vodou, čo z nej robí výbornú pleťovú masku. Stačí rozmixovať polovicu uhorky a zmes naniesť na tvár. Nechajte pôsobiť polhodinu a opláchnite.

Aloe Vera

Aloe vera sa používa na upokojenie pokožky spálenej od slnka, no výborne zaberá aj ako prírodná liečba rosacei. Naneste aloe vera alebo gél s obsahom z tejto rastliny na postihnuté miesta a nechajte zaschnúť. Potom jemne opláchnite.

Pomôže aj kozmetika

Ak chcete, aby bola liečba rosacei čo najúčinnejšia, môžete prírodné prostriedky podporiť vhodnou kozmetikou. Prinášame vám tri tipy na kozmetiku určenú na rosaceu.

AVÈNE Antirougeurs

Tento krém predstavuje kvalitnú starostlivosť o pleť trpiacu začervenaním. Upokojuje podráždené miesta, hydratuje a pleť nezaťažuje.

Eucerin Anti-Redness

Krém od Eucerin upokojí začervenané miesta takmer okamžite po nanesení. Pokožku tiež hydratuje a pri pravidelnom používaní zapálené miesta s rozšírenými žilkami postupne zmiznú.

Bioderma Sensibo AR

Krém od Biodermy zmierňuje okrem začervenania aj pocit pnutia a pleť rozjasňuje. Pravidelné používanie poskytuje úľavu od vyrážok, začervenania a pocitu suchosti.

 

Foto: Pexels.com

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search