Psychosomatické ochorenia spôsobuje emočný stres, no ich symptómy sú rovnaké, ako pri chorobách spôsobenými inými činiteľmi. Vysoká miera stresu je každodennou súčasťou života a výskyt ochorení založených na psychosomatických príčinách je častejší, než si ľudia myslia.
Psychosomatické ochorenia a poruchy sú ťažko vysvetliteľné
Za psychosomatické ochorenia sú považované ochorenia, na ktorých príznaky neexistuje žiadne iné lekárske vysvetlenie. Ide o ochorenia, ktoré pochádzajú z emočného stresu alebo škodlivých myšlienkových vzorov, ale neprejavia sa v podobe psychiatrických porúch ako sú depresia či úzkosť.
Naopak, prejavujú sa rôznymi fyzickými symptómami, ktoré pripomínajú rôzne iné choroby. No na rozdiel od bežných chorôb, za pôvodcov tohto zdravotného stavu nemožno označiť žiadne baktérie, vírusy, toxíny či lieky.
Psychosomatika
Psychosomatika je samostatný vedný odbor, ktorý sa zaoberá vzťahom psychosociálnych a biologických vplyvov na človeka v zdraví aj chorobe.
Pozitívna myseľ je základným predpokladom spokojného života a pevného zdravia. Avšak rýchle životné tempo, dlhodobé vystavovanie sa stresu, minimálny čas na relax a vypnutie, sa začnú postupne podpisovať aj na jej fungovaní.
Vyčerpaná myseľ je pôvodcom negatívnych myšlienok, ktoré postupne človeka vyčerpávajú, čo sa začne prejavovať nielen psychicky ale aj fyzicky. Stres sa má rôzne fyzické prejavy, takže psychika, môže byť pôvodcom rôznych zdravotných problémov.
Psychosomatické príčiny chorôb
Keď je telo v strese, prejavuje sa to viacerými fyzickými príznakmi. Tieto môžu zahŕňať bolesti hlavy, svalové kŕče či bolesti chrbtice. Nervový systém funguje z posledného a bojuje zvýšenou tvorbou adrenalínu a kortizolu. To ovplyvní krvný tlak, srdcovú frekvenciu, trávenie aj hladinu glukózy. Môžu sa objaviť poruchy trávenia v podobe hnačky alebo naopak zápchy.
Všetky tieto príznaky stresu môžeme označiť za psychosomatické príčiny chorôb. Pokiaľ je telo vystavované stresu dlhodobo, z prejavov stresu sa postupne môžu stať chronické choroby, ktorých symptómy strpčujú život a privedú vás až k lekárovi.
Ak vaše problémy sú spôsobené psychosomatickou príčinou, lekár neodhalí žiadnu príčinu, ktorá by vysvetľovala vaše zdravotné problémy. Jedinou možnou liečbou je liečba zameraná na zmiernenie príznakov, no najmä zmena životného štýlu.
Psychosomatické ochorenia
Spektrum psychosomatických ťažkostí je pestré a príkladov psychosomatických ochorení je neúrekom. Psychosomatický pôvod môžu mať alergie, vysoký krvný tlak, chronické bolesti chrbta, ale napríklad aj astma.
Myslieť na psychosomatickú príčinu ochorenia treba vždy, keď zdravotný stav pacienta, nie je možné vysvetliť inými príčinami alebo v prípade, ak napriek dobre zvolenej somatickej diagnóze a primeranej liečbe, sa stav pacienta nezlepšuje podľa očakávaní lekára.
Psychosomatické poruchy a ich prejavy
Kašel
Dlhotrvajúci kašel, ktorý nemá logickú príčinu môže byť psychického pôvodovu. Jedná sa o tzv. psychogenný kašel a je spojený so stresom, citových tráum a emočnej úzkosti.
Bolesť hlavy a migrény
Je jeden z najčastejších prejavov, ktorý súvisí so stresom, napätím a nervozitou.
Žalúdok a bolesti brucha
Je o prežívaní stresových situácií, nakoľko mozog a tráviaci systém je navzájom prepojený. Môžete mať rôzne problémy s trávením a bolesťami.
Zuby
Bežný problém pri psychosomatických problémoch sú chronické bolesti zubov, tzv. fantómová bolesť.
Kolená
Diagnóza väčšinou nepotvrdí žiadne reumatické ochorenie, napriek tomu vás bolis kolená.
Gynekologické problémy
Ide hlavne o posuny menštruačného cyklu alebo neschopnosti otehotnieť, keď v tomto hrá veľkú úlohu práve stres a psychosomatika.
Ďalšie problémy sa môžu objaviť v súvislosti s hnačkami, ekzémom, bolesťami krku, hlasivkami a skutočne mnohými ďalšími a ťažko vysvetliteľnými problémami.
Liečba psychosomatických chorôb
Psychosomatické ochorenia sú ovplyvnené nielen biologickými, ale aj psychickými a sociálnymi faktormi. Ich liečba preto vyžaduje spoluprácu lekára a psychológa. Správne zvolená individuálna psychologická liečba v kombinácií s odbornou medikamentóznou liečbou príznakov chorôb je najefektívnejšou možnosťou liečby.
Psychika môže byť nielen pôvodcom chorôb, ale zohráva taktiež dôležitú úlohu v liečbe chorôb, ktoré boli spôsobené inými faktormi. Pozitívny prístup pacienta k liečbe a veselá myseľ, predstavujú dôležitý faktor pri zotavovaní sa.
Boj s chorobami je zložitý a vyčerpávajúci, no optimistická myseľ zohráva nielen dôležitú úlohu v ich prevencii, ale aj v snahe ich poraziť. Podľa viacerých štúdií, pozitívne naladení pacienti majú kratšiu dobu rekonvalescencie, ako pacienti s rovnakým problémom a úzkostlivým zmýšľaním.
Propagátori psychosomatiky
Najznámejšia propagátorka psychosomatickej medicíny je česká lekárka a psychiatrička MUDr. Jarmila Klímová, alebo MUDr. Jan Hnízdil český celostný a rehabilitačný lekár a priekopník českej psychosomatiky. Známy je tiež český psychiater, publicista a VŠ pedagóg Radkin Honzák.
Psychosomatika na Slovensku
Na Slovensku existuje psychosomatická klinika v Pezinku, ktorá poskytuje komplexnú diagnostiku a liečbu pacientov so psychosomatickými ochoreniami. Obrátiť sa môžete aj na súkromné zariadenia, napr. v Bratislave a Piešťanoch je to Atalanga, centrum psychosomatiky.
Kniha a psychosomatika
Začnite knihou Proč a jak psychosomatika funguje od Klímovej a Fialovej, Nemoc jako cesta od Dethlefsen a Dahlke a Psychosomatika pro lékaře, psychoterapeuty i laiky: souvislosti mezi zvládáním životních problémů, tělesným zdravím a nemocí od Jana Poněšického. Dobrá kniha je tiež Psychosomatická prvouka od psychiatra Radkina Honzáka.