Rhodiola je bylinka pochádzajúca zo severných oblastí, ktorá je obľúbená vďaka svojej schopnosti pomôcť telu prispôsobiť sa stresu. Užívať ju možno vo forme tabletiek alebo čaju. Pri správnom užívaní vie priniesť telu množstvo benefitov.
Rhodiola, známa aj ako artický koreň, je bylina, ktorá rastie v chladných horských oblastiach Európy a Ázie. Jej korene obsahujú viac ako 140 účinných látok, vďaka čomu jej konzumácia pomáha uľaviť od prejavov stresu, úzkosti, únavy či depresie.
Jej účinky poznali obyvatelia Ruska a Škandinávie už pred mnohými stáročiami a dnes jej popularita postupne narastá po celom svete. Hoci sa stala obľúbeným výživovým doplnkom pri boji so stresom, zdravotných benefitov, ktoré vie telu priniesť, je omnoho viac.
1. Prispôsobenie sa stresu
Adaptívne vlastnosti rhodioly bezpochyby patria medzi jej najväčšie benefity. Zmierňovať príznaky stresu pomáhajú jej dve najsilnejšie látky a to rosavin a salidroside.
Priaznivý vplyv rhodioly na zvládanie stresu, potvrdila vedecká štúdia, ktorá bola vykonaná na vzorke 101 ľudí, ktorí každodenne prichádzajú do kontaktu so zvýšenou mierou stresu. Účastníci štúdie konzumovali 400mg rhodioly každý deň. Už v priebehu prvých troch dní zaznamenali výrazné zníženie príznakov stresu, únavy, vyčerpania a úzkosti. Prejavovanie sa týchto príznakov počas trvania štúdie, sa aj naďalej znižovalo.
Rhodiola preukázateľne zvyšuje odolnosť tela voči pôsobeniu stresu a pomáha lepšie zvládať stresové situácie.
2. Zníženie únavy
Stres, stavy úzkosti a nedostatočný spánok spolu úzko súvisia a postupne vedú k psychickej aj fyzickej únave. Vďaka svojim adaptogénnym účinkom, vie rhodiola úspešne znížiť mieru tejto únavy.
Štvortýždňová štúdia, vykonaná na vzorke 60 ľudí s chronickou únavou spôsobenou nadmerným stresom, ukázala jej pozitívny vplyv na úroveň únavy a zvýšenie pozornosti. Jej vplyv bol počas štúdie testovaný v porovnaní s placebom. Časť účastníkov užívala 576 mg rhodioly denne a časť placebo tabletku.
Zlepšenia boli pozorované už po jednom týždni liečby a postupne sa zlepšovali počas celej doby liečby.
3. Zmiernenie príznakov depresie
Depresia je závažná choroba. Za jej vznikom stojí nevyvážený počet neurotransmiterov v mozgu. Rhodiola pomáha vyrovnávať hladinu neurotransmiterov v mozgu, a tak znižuje prejavy depresie.
Účinky rhodioly na prejavy depresie boli skúmané v štúdii, ktorá bola vykonaná na vzorke 89 pacientov trpiacich miernou alebo stredne závažnou formou depresie. Pacienti boli rozdelení na 3 skupiny. Prvá dostala 340 mg rhodioly denne, druhá 680 mg rhodioly a tretia placebo tabletku.
Obe skupiny pacientov, ktorí užívali rhodiolu, zaznamenali významné zlepšenie celkovej depresie, nespavosti a emocionálnej stability, zatiaľ čo v skupine s placebo tabletkami sa nepreukázalo žiadne zlepšenie.
Ďalšia štúdia testovala porovnanie účinku rhodioly s bežne predpisovaným antidepresívom. Obe látky preukázateľne zlepšovali príznaky depresie, pričom antidepresívum malo vyšší účinok. No na rozdiel od neho, zas rhodiola spôsobovala menšie množstvo nežiadúcich účinkov a bola pacientmi lepšie tolerovaná.
4. Zníženie psychickej únavy a zlepšenie funkcie mozgu
Testovanie vplyvu rhodioly na psychickú únavu bolo vykonané na vzorke 56 účastníkov pracujúcich počas noci, ktorí boli náhodne rozdelení na dve skupiny. Jedna skupina užívala denne placebo tabletku, druhá skupina 170 mg rhodioly.
Záver štúdie ukázal 20% zmiernenie únavy u účastníkov užívajúcich rhodiolu oproti účastníkom užívajúcich placebo tabletky. Možno teda tvrdiť, že rhodiola preukázateľne zvyšuje schopnosť duševnej práce v porovnaní s placebom.
5. Zlepšenie športového výkonu
Štúdia zameraná na ovplyvnenie výkonu tela užívaním rhodioly skúmala jej vplyv na výkon vo vytrvalostných pretekoch. Účastníci štúdie sa zúčastnili na simulovaných pretekoch. Hodinu pred pretekmi dostali užiť rhodiolu (1,4mg na 1 kg telesnej hmotnosti) alebo placebo tabletku.
Účastníci, ktorí užili rhodiolu, dokončili preteky výrazne rýchlejšie, ako účastníci, ktorí dostali len placebo tabletku. Štúdia preukázala vplyv rhodioly na zlepšenie vytrvalostného výkonu. Jej účinok je založení na schopnosti zníženia vnímania námahy.
6. Pomoc pri cukrovke
Ľudia trpiaci cukrovkou pravidelne užívajú inzulínové injekcie s cieľom normalizovať hladinu cukru v krvi. Výskumy na zvieratách ukazujú, že rhodiola môže pomôcť regulovať hladinu cukru. Tieto štúdie však boli zatiaľ vykonané len na myšiach a na potvrdenie či vyvrátenie rovnakého účinku u ľudí, si musíme zatiaľ počkať.
7. Protirakovinotvorné účinky
Na protirakovinotvorné účinky bola skúmaná salidroside, jedna z najsilnejších zložiek rhodioly. Laboratórne štúdie ukázali, že táto látka zastavuje rast rakovinových buniek pri rakovine močového mechúra, prsníka, pečene a hrubého čreva. Výskumníci sa domnievajú, že rhodiola, preto môže byť nápomocná pri liečbe rakoviny, avšak priame štúdie jej účinku na ľuďoch zatiaľ vykonané neboli.
Rhodiolu možno užívať vo forme kapsúl, tabletiek alebo čaju. Najlepšie je ju užívať na prázdny žalúdok a vyhnúť sa jej užívaniu pred spaním (môže mať simulačný účinok). Optimálna dávka na zníženie prejavov stresu a únavy predstavuje 400-600mg užitých naraz v jednej dávke. Vo všeobecnosti je považovaná za bezpečnú a je telom dobre tolerovaná, ak sa používa v odporúčaných dávkach.