Závislosť na mobile

Závislosť na mobile
5 (100%) 8 votes

Ste dostupný na mobile 24/7, každú chvíľu kontrolujete upozornenia, aby vám náhodou niečo neuniklo, a bez mobilu sa cítite úplne stratený?

Možno to ešte považovať za normálne alebo vás ohrozuje závislosť na mobilnom telefóne?

Mobil, malá škatuľka s množstvom funkcií, ktorá nám za pár minút dokáže pomôcť vyriešiť veľa problémov. Mobilné telefóny vznikli pred pár rokmi na uľahčenie komunikácie medzi ľuďmi a postupne prinášajú stále nové a nové funkcie. Nahrádzajú budíky, kalendáre, GPS navigácie, vďaka čomu postupne čoraz viac ovplyvňujú náš každodenný život.

No mnohých ľudí tento technologický výdobytok doslova ovládal a vzdialiť sa od neho aspoň na pár minút považujú za nemožné. A tak mobil s nimi cestuje na WC, robí spoločnosť pri jedení, či dokonca sa v noci budia na pípajúce upozornenia. Hoci by sa mohlo zdať, že závislosť na mobile je vymyslený problém, tento druh závislostí už má aj svoje oficiálne meno – nomofóbia.

Koľko času denne strávime na mobile?

Priemerný človek strávi s mobilom v ruke 3 hodiny denne a kontroluje ho približne každých 11 minút. Prieskum amerického denníka The Washington post dokonca uvádza, že priemerný používateľ skontroluje svoj mobil počas dňa až 150 krát.

Pravidelné kontrolovanie telefónu každých pár minút zakaždým preruší činnosť, ktorú práve robíme. Mozog sa musí prepínať medzi viacerými činnosťami, čo znižuje produktivitu a zároveň zvyšuje únavu.

Závislosť na mobile vzniká najmä u detí

Podľahnúť závislosti na mobile sú náchylné najmä mladšie ročníky. Podľa prieskumu americkej spoločnosti Common Sence Media sa až každý druhý z opýtaných násťročných jedincov cíti byť závislý na svojom telefóne a až 59 % rodičov sa obáva toho, že ich deti sú závislé na mobile.

Spomínaný prieskum taktiež odhalil, že až 72 % opýtaných cíti potrebu odpovedať na SMS alebo iné správy okamžite po ich doručení a minimálne raz za hodinu skontroluje svoje mobilné zariadenie 80 % opýtaných.

Deti zvyknú väčšinu svojho voľného času tráviť ťukaním do mobilu a konverzáciou s kamarátmi alebo hraním mobilných hier, na ktorých taktiež môže vzniknúť závislosť.

Väčšia náchylnosť na vznik závislostí na mobile u detí však neznamená, že sa nomofóbia týka výhradne ich. Nomofóbia môže vzniknúť v akomkoľvek veku. Ak teda svoj mobil takmer nespustíte z ruky, mali by ste spozornieť.

Závislosť na mobile príznaky

Tak, ako iné závislosti, aj závislosť na mobile sa prejavuje súborom typických príznakov, ktoré podľa jej závažnosti, môžu byť rozvinuté vo väčšej alebo menšej miere. Medzi typické príznaky patrí:

  1. Po telefóne siahate ihneď po prebudení.
  2. Keď s nudíte, používate mobilný telefón.
  3. Na mobilnom telefóne trávite čoraz viac času.
  4. Bez mobilu sa cítite nesvoj.
  5. Ľudia vo vašej spoločnosti sa sťažujú na vaše používanie mobilného telefónu.
  6. Vzdať sa mobilného telefónu na dlhšiu dobu je pre vás nemožné aj ak sa o to úporne snažíte.

Spoznali ste sa vo vyššie uvedených príznakoch? Mali by ste sa zamyslieť nad časom stráveným v spoločnosti mobilného telefónu a snažiť sa ho obmedziť.

Vplyv závislostí na mobile na kvalitu života

Hoci by sa mohlo zdať, že závislosť na mobilnom telefóne je neškodná záležitosť, nie je to úplne tak. V niektorých prípadoch môže byť veľmi nebezpečná. Je tomu tak napríklad v prípade, keď človek používa mobilný telefón v situáciách, ktoré si vyžadujú plnú pozornosť – riadenie osobného auta, prechádzanie cez cestu…

Nadmerné používanie mobilného telefónu má taktiež negatívny dopad na medziľudské vzťahy. Spoločne strávený čas je narúšaný pravidelným ťukaním do mobilu a textovaním s inými, postovaním fotiek, či dokonca len haľabaľa surfovaním po internete.

Ako obmedziť čas strávený na telefóne

Obmedziť čas stráveným používaním mobilného telefónu si vyžaduje pevnú vôľu. Ako prvý krok si nainštalujte si do mobilu appku, ktorá bude sledovať čas, ktorý strávite s mobilom v ruke.

Vyskúšať môžete Toggl, Timely alebo Rescue Time. Väčšina spomínaných aplikácií, vám okrem celkového času, ktorý strávite používaním mobilu, ukáže aj čas, ktorý ste strávili používaním konkrétnych aplikácií.

Aj ak si myslíte, že na telefóne netrávite veľa času, veď ho v ruke nedržíte nikdy viac ako 5 minút, môžete byť prekvapený. Aj takých 5 minút pokiaľ je to denne aj 50 krát, vytvorí ohromujúce číslo.

Po týždni si vyhodnoťte celkový čas strávený na mobile a zamyslite sa nad jeho potrebnosťou a možnosťami ako ho znížiť.

Pomôcť vám môžu nasledujúce tipy:

  1. Hráte sa veľa na mobile, aby ste zabili čas? V čakárni u lekára, cestou autobusom, na WC? Naučte sa občas vypnúť a len tak nič nerobiť, len v pokoji čakať. Aj vášmu mozgu dobre padne takýto „reset“ počas čakania.
  2. Vypínajte svoj mobilný telefón na noc, alebo minimálne jeho zvonenie.
  3. Nebuďte otrokom, ktorý je k dispozícií nonstop. Naučte sa odpovedať na správy nie hneď ako prišli, ale až keď budete mať na to čas. Ak je pre vás spočiatku ťažké, neskontrolovať správy hneď ako počujete pípnutie vypnite si mobilné dáta, aby ste nové správy nemali na očiach. Správy skontrolujte až v momente, keď budete mať na to časový priestor. Nebojte sa, že by vám ušlo niečo dôležité. Ak by išlo o zásadnú udalosť, človek, ktorý vás nevyhnutne potrebuje by vám zavolal.
  4. Ak nemusíte, nemajte mobil pri sebe. Nechajte ho napríklad v inej miestnosti.
  5. Prvý mesiac svojej snahy si vždy na konci týždňa zhodnoťte celkový čas strávený v spoločnosti mobilu a sledujte svoj progres.

Ako pri všetkom, tak aj pri mobile platí – dobrý sluha, ale zlý pán. Mobil vznikol na to, aby nám uľahčil niektoré životné situácie, nie na to, aby nám robil spoločnosť a staral sa o vyplnenie nášho voľného času.

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search