Únava, stres a nervozita je len zlomok príznakov, ako vám vaše telo môže avizovať nedostatok životne dôležitého prvku – magnézia. Jeho nedostatok sa spája s množstvom nepríjemných stavov, pri ktorých človeku častokrát nenapadne, že za ich vznikom môže byť zdanlivá banalita, akou je nedostatok magnézia. Viete ako spoznať, že si vaše telo žiada o doplnenie jeho zásob?
Magnézium, nazývané aj prvok života, je nevyhnutné pre život všetkých tvorov na zemi. Zodpovedá za správne fungovanie svalov srdca, usmerňuje výmenu informácií medzi nervovými bunkami, pomáha pri zvýšenej telesnej a psychickej námahe. Odporúčaná denná dávka magnézia na dospelú osobu predstavuje 375 mg.
Jeho nedostatok je pomerne častý, pričom príčiny vzniku jeho nedostatku môžu byť rôzne od nedostatočného príjmu potravy, až po poruchy jeho vstrebávania sa v organizme. Nedostatok horčíka sa prejavuje najčastejšie prostredníctvom nasledujúcich 7 príznakov:
1. Svalové kŕče
Svalové kŕče sú základným príznakom nedostatkucmagnézia. Vedci sa domnievajú, že ich vznik je spôsobený väčším tokom vápnika do nervových buniek, ktoré nadmerne stimulujú svalové nervy.
Pri svalových kŕčoch je však potrebné myslieť na fakt, že ich pôvod nemusí byť len v nedostatku horčíka, ale môžu za nimi stáť aj nervové poruchy.
Preto, ak trpíte častými svalovými kŕčmi, mali by ste navštíviť lekára, ktorý presne určí ich pôvod a potrebnú liečbu.
2. Duševné poruchy
Niektoré duševné poruchy, ako je napríklad apatia, môžu mať svoj pôvod v nedostatku horčíka. Nedostatok horčíka taktiež môže spôsobovať stavy úzkosti a stáť za rozvinutím sa depresie.
3. Osteoporóza
Osteoporóza je porucha, ktorá je zodpovedná za oslabenie kosti, čo môže spôsobovať väčšiu náchylnosť na vznik zlomenín. Za vznikom osteoporózy stojí viacero faktorov, vrátane nedostatku niektorých vitamínov. Štúdie vykonané na potkanoch ukazujú, že nedostatok horčíka taktiež vedie k ubúdaniu hustoty kostí.
4. Únava a svalová slabosť
Únava je stav charakterizovaný fyzickým alebo duševným vyčerpaním. Každý z nás sa občas cíti vyčerpaný. Avšak ak stavy vyčerpania a neutíchajúcej únavy pretrvávajú dlhodobo, ide o zdravotný problém, za ktorým často stojí nedostatok magnézia.
Svalová slabosť spôsobená nedostatkom horčíka je spôsobená stratou draslíka v svalových bunkách. Jeho obsah je totiž priamo prepojený s množstvom magnézia v organizme.
5. Vysoký krvný tlak
Hoci chýbajú priame dôkazy u ľudí, viaceré štúdie ukazujú, že nízka hladina horčíka môže zvýšiť krvný tlak. Podľa viacerých štúdií, výživové doplnky s obsahom horčíka, dokážu u ľudí s vysokým krvným tlakom regulovať jeho hodnotu.
6. Astma
Ľudia trpiaci astmou mávajú často nižšie hodnoty hladiny horčíka ako zdraví ľudia. Vedci sa preto domnievajú, že nedostatok horčíka, môže spôsobiť hromadenie vápnika vo svaloch, ktoré obklopujú dýchacie cesty, čo vedie k zúženiu dýchacích ciest a sťažuje dýchanie.
7. Nepravidelný srdcový rytmus
Srdcová arytmia patrí medzi najzávažnejšie prejavy nedostatku magnézia. Jej príznaky sú však zvyčajne mierne a u väčšiny ľudí nemá žiadne príznaky. Len u niektorých jedincov môže spôsobiť búšenie srdca, závrate, dýchavičnosť, bolesť na hrudníku prípadne mdloby. Vedci sa domnievajú, že tento stav je spôsobený nedostatkom draslíka v bunkách srdcového svalu, čo je stav spojený s nedostatkom horčíka.
Ako doplniť nedostatok magnézia
Okrem výživových doplnkov možno doplniť potrebné magnézium aj správne zvolenou stravou. Najväčšími prírodnými zdrojmi magnéziá sú:
- mandle: 270 mg magnézia na 100 g
- tekvicové semená: 262 mg magnézia na 100 g
- tmavá čokoláda: 176 mg magnézia na 100 g
- arašidy: 168 mg magnézia na 100 g
- popcorn: 151 mg magnézia na 100 g
Ďalšie vhodné zdroje sú ľanové semienka, slnečnicové semienka, chia semienka, kakao, káva, kešu orechy, lieskové orechy a ovos.
Ak máte podozrenie na nedostatok magnézia, doplňte potravu o potraviny bohaté na horčík a poraďte sa o svojich zdravotných problémoch s lekárom. Ten na základe pár testov dokáže zistiť, či ich príčina pramení v nedostatku magnézia alebo ide o iné závažné zdravotné problémy.