Nootropiká: Účinné látky na zvýšenie koncentrácie, pamäte a výkonnosti vášho mozgu

Nootropiká: Účinné látky na zvýšenie koncentrácie, pamäte a výkonnosti vášho mozgu
5 (100%) 1 vote

Viete si predstaviť, že by stačilo, aby ste si vzali jednu zázračnú pilulku a zrazu boli o poznanie múdrejší? Zlepšili by sa vaše kognitívne schopnosti, pozornosť, pamäť a motivácia? Sci-fi alebo realita?

Nootropiká, látky, ktoré pomáhajú zvýšiť kognitívne funkcie mozgu, prvýkrát vyvinul pred viac ako päťdesiatimi rokmi psychológ a chemik Dr. C. C. Giurgea. Hoci nepoznal presný mechanizmus ich účinku, veril, že látky posilnili mozog, vďaka čomu zvýšili jeho výkon. Mnoho ľudí s nimi už má skúsenosti, aby o tom vôbec vedeli, napr. úžívaním tabletiek pre zvýšenie a zlepšenie učenia sa a koncentrácie.

Čo sú to nootropiká?

Nootropiká sú syntetické zlúčeniny, ktoré u zdravých jedincov zvyšujú kognitívne schopnosti mozgu. Nie sú to lieky. Neposilňujú ani nenavracajú zdravie. Ich úlohou je pomôcť k lepšiemu fungovaniu zdravému mozgu.

Pre charakteristiku nootropných látok sa využíva pôvodná definícia od Dr. Giurnera, ktorý za nootropné látky označuje látky s nasledovnými vlastnosťami:

  • pomáhajú mozgu fungovať v rušivých podmienkach,
  • zvyšujú pamäť a schopnosť učiť sa,
  • chránia mozog pred škodlivým chemickým poškodením,
  • zlepšujú vedenie neurónov v mozgu,
  • nemajú sedatívne, stimulujúce ani toxické účinky.

Prečo ľudia užívajú nootropiká?

Každý ľudský mozog má špecifickú chémiu a každé nootropikum unikátne účinky, preto je možné nootropné látky užívať za rôznym účelom. Najčastejšími očakávaniami sú zlepšenie motivácie, posilnenie vedomostí a zvýšenie koncentrácie.

Tieto látky umožňujú získať kontrolu nad svojou náladou a kognitívnymi funkciami, vďaka čomu vedia užívateľovi pomôcť aj v nasledujúcich situáciách: zvýšenie produktivity, zvýšenie efektivity vzdelávania, socializácia, zlepšenie športového výkonu, udržanie zdravia mozgu, pestovanie duševného zdravia.

Nootropikum: Čo treba vedieť o užívaní?

Základným cieľom užívania nootropík je získať špecifické a žiaduce kognitívne účinky. Je preto dôležité, vedieť ako a ako často užívať tieto látky, aby ste dosiahli požadované výsledky. Každý mozog má svoje špecifické chemické procesy a inak interaguje s rôznym množstvom či rôznym časom užívania.

Dôležité aspekty užívania:

Množstvo a dávkovanie

Základnou chybou je myslieť si, že čím väčšie množstvo nootropík užijete, tým bude ich účinok vyšší. Naopak. Pri užití príliš vysokého množstva, môžu vedľajšie účinky nootropík prevažovať nad ich prínosom. Kľúčom je nájsť optimálnu veľkosť dávky, ktorá bude na vás účinná.

Frekvencia užívania

Nootropiká pôsobia v tele len v obmedzenom čase, preto je možné, že ich pre udržanie účinku budete v priebehu dňa potrebovať užiť opakovane. Avšak treba byť opatrný, aby nedošlo k predávkovaniu, ktoré vedie k vytvoreniu tolerancie nootropík organizmom (zníženie ich účinku) alebo k závislosti na nootropík (nemožnosť správne fungovať bez nich).

Všeobecné odporúčania pri užívaní nootropík

Medzi najdôležitejšie zásady pri užívaní nootropík možno považovať:

1. Sledujte svoje správanie po užití nootropík.

2. Nikdy neprekračujte odporúčané množstvo.

3. Neberte kombinácie nootropík, ale len konkrétne látky, aby ste poznali vplyv jednotlivých nootropík na váš organizmus.

4. Dajte pozor na možné interakcie s liekmi, ktoré bežne užívate.

5. Pamätajte na možnosť návyku tela na nootropiká a ich toleranciu. Ak stratia po čase užívania účinok, nezvyšujte dávku. Nechajte telo oddýchnuť si.

6. Dávajte pozor, aby ste si nevytvorili závislosť.

7. Nezabúdajte, že nootropiká nie sú náhradou za zdravý životný štýl. Doplňte ich užívanie cvičením, dostatkom spánku a zdravou stravou.

Známe nootropné látky

Existuje veľké množstvo látok, ktorým možno priradiť nootropné účinky, aj keď pri väčšine ich účinnosť nebola vedecky podložená. Medzi najznámejšie a najlepšie nootropiká, bežne dostupné na Slovensku a bez predpisu, patria:

Piracetam (Pirabene, Lucetam, Nootropil)

Voľnopredajný výživový doplnok (známy pod komerčnými názvami Piracetam AL, Nootropil, Pirabene, Kalicor, Lucetam, Oikamid), ktorého účinok u zdravých jedincov je považovaný len za obmedzený, nakoľko nebol priamo vedecky dokázaný. Možné nežiaduce účinky: nespavosť, depresia, nervozita a bolesti hlavy. Látka taktiež ovplyvňuje zrážanlivosť krvi a tvorbu hormónov štítnej žľazy.

Ginko biloba

Ginko pri dlhodobom užívaní preukázateľne zlepšuje pozornosť, redukčný čas a dlhodobú pamäť, avšak tieto schopnosti sú mu pripisované najmä pri jedincoch s poruchami kognitívnych schopností. U zdravých ľudí jeho účinok vedecky preukázaný nebol. Nemal by sa kombinovať s liekmi na zníženie zrážanlivosti krvi ani užívať v tehotenstve a čase dojčenia.

Lecitín

Lecitín je látka, ktorá sa bežne nachádza v potrave, no predáva sa aj ako výživový doplnok. Obsahuje cholín, ktorý v tele zodpovedá za tvorbu acetylcholínu (ktorý ovplyvňuje pamäť a kognitívne schopnosti). Účinnosť užívania lecitínu na zlepšenie kognitívnych schopností, však doposiaľ vedecky potvrdená nebola.

Názory na užívanie nootropík sa rôznia a neexistuje vedecky podložený výskum o ich účinnosti ani možných nepriaznivých účinkoch, ktoré môžu organizmu spôsobiť.

Najmä osoby s poruchami duševného zdravia alebo drogovými závislosťami, môžu byť veľmi citlivé na ich nežiaduce účinky. Taktiež aj pri užívaní niektorých iných liekov, môže dôjsť ku kontraindikáciám, preto je potrebné pristupovať k ich užívaniu s rozumom. Len tak totiž môžu priniesť požadovaný pozitívny efekt.

Pokiaľ zvažujete ich užívanie, no nie ste si istý ich vhodnosťou, poraďte sa o možných negatívnych účinkoch so svojim lekárom. Ostražitý taktiež treba byť v prípade, ak sa u vás po ich užívaní prejaví neštandardné správanie či zdravotné problémy.

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search