Otužovanie: Ako začať a pozitívne účinky na vaše telo

Otužovanie: Ako začať a pozitívne účinky na vaše telo
Rate this post

Neveriaco krútite hlavou nad ľuďmi, ktorí aj počas zimy pobehujú v krátkych nohaviciach, či sa kúpu vo vychladenom jazere? Myslíte si, že ide o dar nižšej citlivosti na chlad, ktorý im bol daný do vienka? Omyl. Každý otužilec privykal svoje telo na chlad postupne.

Otužovanie pomáha lepšie sa vyrovnať s chladom a mrazom, ale taktiež aj ľahšie zvládať letné horúčavy. Otužovať sa môže začať každý zdravý človek, avšak až po konzultovaní s lekárom. Konzultácia s lekárom a lekárska prehliadka sú dôležité, nakoľko pobyt v ľadovej vode predstavuje vysokú záťaž na srdce.

Rozlišujeme dva druhy otužovania. Otužovanie rekreačné a otužovanie športové. Rekreačné otužovanie zahŕňa sprchovanie sa v studenej vode, saunovanie a športovanie počas celého roka v ľahkom úbore. Športové otužovanie predstavuje plávanie vo vode, ktorá má pod 10 stupňov.

Ako začať s otužovaním

S otužovaním je najvhodnejšie začať predtým, ako človek dovŕši 40 rokov. Prvý kontakt s otužovaním, predstavuje sprcha studenou vodou. Na začiatku je najlepšie začať vlažnou vodou a postupne ju každý deň ochladzovať. Studená sprcha sa vykonáva zásadne ráno. Trvá 1 až 3 minúty. Pri sprchovaní sa pohybujte, nestojte na mieste a nemáčajte si vlasy. Po osprchovaní je potrebné utrieť sa do suchu a následne nasledujú zahrievacie cviky, raňajky a povinnosti bežného dňa.

Otužovanie si vyžaduje dlhodobý tréning, pričom najlepšie je otužovať sa každý deň. Prvé priaznivé účinky sprchovania sa v studenej vode sa prejavia približne o dva až tri mesiace. Po približne pol roku každodenného otužovania sa studenou sprchou, môžete začať s otužovaním vonku.

Proces otužovania vonku zahŕňa športovanie (beh, cyklistika) v každom ročnom období v ľahšom oblečení. Pozor v počas pobytu v prírode treba byť neustále v pohybe a nepreháňať to s extrémnou ľahkosťou oblečenia.

Po približne roku až dvoch rekreačného otužovania, môžete začať so športovým otužovaním, ale to len v prípade pokiaľ prejdete lekárskou prehliadkou. So športovým otužovaním by sa nemalo začínať skôr ako vo veku 17 rokov alebo neskôr ako v 40tke.

Plávanie v studenej vode nie je dobré preceňovať. V studených vodách pod 10 stupňov, je aj pri extrémne trénovaných jedincoch, ktorý sa otužovaniu venujú súťažne, limitovaný pobyt vo vode maximálne na 22 minút. Plávanie v studenej vode vyžaduje značnú prípravu, vedomosti a tréning.

Pozitívne účinky otužovania

Pravidelné otužovanie zvyšuje prah citlivosti na bakteriálne a vírusové choroboplodné zárodky, vďaka čomu posilňuje imunitu. Studená voda taktiež vedie k urýchleniu metabolizmu a zlepšeniu krvného obehu. Plávanie v studenej vode taktiež vedie k vyplavovaniu endorfínov a adrenalínu, čo pomáha zlepšovať náladu a bojovať so stresom. Otužovanie taktiež prispieva k rýchlejšej regenerácia po športovom výkone, lepšej termoregulácii aj v lete (menej potenia), zvýšeniu hladiny testosterónu a zvýšeniu prahu bolesti.

Otužovanie je šport, ktorý pri dodržiavaní všetkých zásad a odporúčaní môže zdravému jedincovi priniesť viacero benefitov. Netreba však zabúdať, že s otužovaním treba začať postupne a každý otužilec sa musí naučiť počúvať svoje telo, rešpektovať svoju predispozíciu a tréning a pravidelne konzultovať svoj zdravotný stav s lekárom. V prípade choroby je potrebné otužovanie prerušiť a rešpektovať rady lekára, aj ak to znamená, že sa bude musieť vzdať otužovania už natrvalo.

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search