Rozhodnutie prestať piť alkohol zmení váš spoločenský život. K lepšiemu.

Rozhodnutie prestať piť alkohol zmení váš spoločenský život. K lepšiemu.
5 (100%) 4 votes

Alkohol tvorí neoddeliteľnú súčasť spoločenského života mnohých Slovákov. Pripíjame si spolu na úspech, životné jubileá, debatujeme pri pivku alebo víne. Napriek dlhej spoločenskej tradícií, ktorú alkohol na Slovensku rozhodne má, sa čoraz viac ľudí stáva úplnými abstinentmi. Aká je ich motivácia a aký má rozhodnutie stať sa “nepičom” alkoholu dopad na ich spoločenský život?

Hoci u mladistvých pozorujeme smutný trend stále skoršieho zoznamovania sa s alkoholom a jeho prehnanú konzumáciu, medzi strednou generáciou sa postupne, podobne ako vegánstvo a podobné “lahôdky”, začína rozmáhať trend úplného zdržania sa akýchkoľvek alkoholických nápojov. Motivácia k zdaniu sa pitia je rôzna, najčastejšie sa spája s nespokojnosťou so životom a s cieľom zamerať sa na zdravší životný štýl.

Všetci, ktorí sa rozhodli pre abstinenciu, sa zhodujú, že najmä začiatky boli ťažké a vyžadovali si pevnú vôľu. Navyše, rozhodnutie zdať sa konzumácie alkoholu sa v ich okolí stretlo poväčšine s nepochopením a v zásadnej miere ovplyvnilo ich spoločenský život. Ako najväčšie zmeny v spoločenskom živote zástancovia abstinencie uvádzajú:

  1. Spoznáte svojich skutočných priateľov: Ak sa rozhodnete prestať piť, mnoho vašich priateľov vás bude považovať za človeka, ktorý sa rozhodol kaziť partiu a môže sa stať, že postupne s vami niektorí priatelia prestanú tráviť čas. Vďaka tomu spoznáte priateľov, s ktorými vás spája viac ako len spoločné alkoholové “nespomienky”.
  2. Zistíte, že výhovorka bol som opitý, je otravná: Človek, ktorý má alkoholom otupené zmysly, ľahko spraví niečo, čo by v triezvom stave nikdy nespravil. Na druhý deň sa so svojím správaním nestotožňuje a ospravedlňuje ho známou vetou “Bol som opitý.“ Keď prestanete s pitím, znamená to úplné sa vyhnutie podobným situáciám a nestotožnenie sa so situáciou, ktorú vám niekto iný vysvetlí touto výhovorkou.
  3. Zistíte, že sa nestotožňujete so správaním sa niektorých svojich priateľov: Pokiaľ budete pravidelne triezvy v spoločnosti priateľov posilnených alkoholom, ľahko sa môže stať, že sa vám ich alkoholové ja nebude páčiť a budete sa hanbiť za ich správanie.
  4. Naučíte sa, ako sa zabaviť aj bez alkoholu: Pokiaľ alkohol nebude jediným spúšťačom zábavy, spoznáte množstvo spoločenských aktivít, vďaka ktorým sa dá zabaviť aj bez alkoholu. Taký bowling, kalčeto, šípky a iné hry vedia vytvoriť výbornú zábavu aj bez toho, aby ste ju potrebovali vybičovať lahodným nápojom.
  5. Budete sa musieť naučiť odpovedať na neustále otázky typy, či naozaj si nedáte aspoň jeden pohárik: Mnohí hostitelia sú neodbitní a odmietnutie pohárika považujú za neslušnosť. Ak sa rozhodnete pre úplnú abstinenciu, budete sa musieť pripraviť na neustále vysvetľovanie, prečo si nedáte ani jeden pohárik.

Každá minca má dve strany, a tak aj rozhodnutie sa úplne vzdať pitia alkoholu so sebou prináša výhody aj nevýhody. Ak sa niekto nedokáže zabaviť bez toho, aby vypil čo i len kvapku alkoholu, je to smutné. Zábava by predsa nemala byť zložená zo zážitkov, na ktoré si na druhý deň ani nespomenieme, alebo pri troche šťastia si spomenieme len vďaka fotografiám.

No zároveň aj úplne zrieknutie sa všetkých druhov alkoholu, vrátane vína a piva, je mnohými považované za druhý extrém. Čo myslíte, je vhodné riadiť sa heslom, keď je všetko s mierou je to poriadku a občasné posedenie pri dobrom poháriku piva či vína ešte nikoho nezabilo, alebo sa prikláňate k trendu úplnej abstinencie?

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search