Hypnóza je alternatívna metóda psychoterapie, na ktorú medzi ľuďmi panujú rôzne názory. Kým jedna skupina ľudí na ňu nedá dopustiť, druhá ju považuje za niečo nebezpečné.
Hypnoterapia predstavuje terapeutom navodený stav zvýšenej pozornosti, sugestibility a živých fantázií. Pri hypnóze dochádza k hlbokej relaxácií a uvoľneniu. Aj napriek vyššej sugescii platí, že človek podstupujúci hypnózu nestráca kontrolu nad svojím správaním sa. Hypnóza je považovaná za klinickú metódu s preukázateľnými účinkami prevažne pri liečbe bolesti a úzkostí.
Využitie hypnózy
Terapia hypnózou sa zvykne používať pri liečbe rôznych neduhov aj ochorení. Môže byť použitá na zníženie alebo odstránenie bolesti, prekonanie strachov, fóbií, neuróz, závislostí a iných rôznych iných problémov.
Najčastejšie sa hypnóza využíva pri:
- psychické problémy – úzkosť, depresívne nálady, strach, stres, nespavosť, posttraumatický syndróm, poruchy príjmu potravy,
- nežiaduce správanie – negatívne návyky, závislostí,
- fyzické problémy – kožné problémy, sexuálne problémy, chronická bolesť.
Ako prebieha hypnóza
Liečba hypnózou pozostáva z viacerých sedení. Počas sedenia terapeut pomáha ovplyvniť podvedomie človeka želaným smerom s cieľom upraviť jeho myšlienkové pochody.
Na prvom sedení najskôr terapeut zhodnotí problém a vyhodnotí, či je možné ho skúsiť liečiť prostredníctvom hypnózy. Taktiež zhodnotí tzv. hypnatibilitu človeka (schopnosť byť zhypnotizovaný). Každý človek aj problém je iný a vyžaduje si zo strany terapeuta individuálny prístup.
Hypnotizér priamo nehypnotizuje klienta napríklad hodinkami, ako je to často vo filmoch. Slúži len ako sprievodca, ktorý pomáha klientovi dostať sa do hypnózy. Hypnotický stav je navodzovaný pomocou jeho verbálnych sugescií a mentálnych obrazov.
V stave hypnózy sa klient cíti pokojne a uvoľnene. Človek počas hypnózy nespí. Je pri plnom vedomí, no maximálne zrelaxovaný. Počas hypnotického sedenia si je plne vedomý toho čo sa deje a hypnóza nenúti človeka robiť veci proti jeho vôli, ani odhaľovať úplnú pravdu a osobné tajomstvá, ak to sám nechce. Uľahčuje len prístup k nevedomým zdrojom, no napríklad človek v hypnóze môže byť oveľa kreatívnejší a rozprávať lži.
Každý človek reaguje na hypnózu odlišne. U niekoho môže ísť o plne sústredený stav, kedy počúva veľmi pozorne a naopak niekoho pozornosť sa môže vzdialiť a jeho myšlienky sa môžu uberať rôznymi smermi, vďaka čomu nemusí venovať pozornosť tomu, čo mu terapeut hovorí.
Rôzne experimenty s hypnózou dokázali, že hypnóza má schopnosť silno ovplyvniť vnímanie človeka. Ak sa rozhodnete hypnózu vyskúšať, navštívte len trénovaného hypnoterapeuta. Najlepšie je poradiť sa o možnosti a vhodnosti hypnózy so psychológom, ktorý nielen zhodnotí, či je pre vás hypnóza vhodná (nemožno ju použiť napríklad u vážnych psychických porúch) a taktiež vám môže poradiť aj overeného odborníka zaoberajúceho sa hypnózou.
Počas hypnózy sa pracuje s podvedomím človeka, čo môže na ňom zanechať aj vedľajšie účinky – psychické aj fyzické, preto ak sa pre hypnózu rozhodnete, nikdy nepodstupujte terapiu u iného než overeného odborníka, ktorý dodržuje etické princípy.