Ako sa zbaviť strachu

Ako sa zbaviť strachu
5 (100%) 2 votes

Strach je jednou z najsilnejších emócií. Dokáže opantať našu myseľ aj telo. Vie byť skvelý pomocník, no aj ničiteľ života. Trošku zdravého strachu nás robí obozretnými. No ak strach riadi celý náš život, je načase naučiť sa s nim pracovať.

Nebojsa je len rozprávková bytosť a na svete nenájdeme človeka, ktorý by sa ničoho nebál. Každý človek má svoju slabosť, ktorá mu naháňa strach. Niekto sa bojí zlyhania či odmietnutia, ďalší má fóbiu z hadov či uzavretých priestorov. Strach je pevnou súčasťou našich životov. A preto je potrebné naučiť sa ako sa zbaviť strachu. Netreba s nim bojovať do krvi, ale využiť ho vo svoj prospech.

Čo je strach?

Strach je reakcia na hrozbu, ktorá môže byť skutočná alebo len vyfantazírovaná. Môže sa objaviť, keď sa stretnete s nebezpečnými udalosťami, bojíte sa skúšky alebo návštevy lekára či sa strachujete o niekoho zo svojich blízkych.

Panický záchvat predstavuje zahltenie telesnými a duševnými pocitmi strachu, ktoré organizmus nevie ustáť. Počas záchvatu paniky majú ľudia pocit akoby mali srdcový infarkt alebo strácali kontrolu nad svojím telom.

Strach môže postupne prerásť až v stavy úzkosti, kedy človek má chorobný strach z toho, že niečo sa v budúcnosti udeje a má strach z každej maličkosti.

Fóbia predstavuje extrémny druh strachu z konkrétneho zvieraťa, miesta, veci alebo situácie. Myšlienka, že osoba príde do kontaktu s príčinou fóbie v nej vyvoláva silné pocity strachu, úzkosti alebo dokonca až paniku.

Ako sa strach prejavuje?

Keď je človek ustrašený, či dokonca až úzkostlivý, jeho telo aj myseľ začnú pracovať inak. Medzi najčastejšie fyzické a psychické prejavy strachu patria:

  • rýchly srdcový rytmus,
  • veľmi rýchly dych,
  • svalová slabosť,
  • zvýšené potenie,
  • bolesť brucha a neschopnosť prijímať potravu,
  • nemožnosť sústrediť myseľ na niečo iné,
  • suchosť v ústach,
  • závraty, pocit na zvracanie alebo zvracanie.

Pri dlhodobých pocitov úzkosti sa k týmto prejavom môžu pridať aj ďalšie, ktoré vo veľkej miere ovplyvňujú život človeka: podráždenosť, problémy so spánkom, bolesti hlavy, problém s plánovaním budúcnosti,  problémy so sexom a strata sebavedomia.

Spoznajte svoj strach

Veľa vecí v nás vyvoláva strach. Zdravý strach trvá krátku dobu a je prirodzený. V niektorých prípadoch vie byť dokonca nápomocný. No vždy to závisí od postoja k pociťovanému strachu. Strach zo zlyhania vás môže vyburcovať k tomu, aby ste veci urobili naozaj dobre, no zároveň vás môže zastaviť a veci neurobíte vôbec.

Pokiaľ strach trvá dlhšiu dobu, dlhodobo ovplyvňuje vašu schopnosť jesť, spať, sústrediť sa, cestovať, užívať si život alebo dokonca odísť z domu alebo ísť do práce alebo do školy, ide o problém, s ktorým treba bojovať.

Ako sa zbaviť strachu sa dá naučiť. Chce to len pevnú vôľu a odhodlanie.

Strachu sa netreba báť, ale pracovať s nim

Prehnaný strach a obavy vedia so životom poriadne zatočiť. No treba si uvedomiť, že to, ako strach ovplyvňuje náš život, závisí vo veľkej miere od toho, ako mu to dovolíme.

Ak nechcete, aby vás strach ovládal a negatívne ovplyvňoval váš život, naučte sa ho využiť vo svoj prospech. Základom je uvedomiť si, že strach je prirodzená súčasť života a vďaka tomu ho možno využiť vo svoj prospech.

Základom je silou mocou s ním nebojovať, ale brať ho ako partnera na ceste životom a postupne sami prídete na to, ako sa zbaviť strachu v situáciách, kedy je jeho pociťovanie nežiaduce.   

Tipy ako sa zbaviť strachu

Každý človek je individuálny a čo platí na jedného nemusí platiť na druhého. Napriek tomu existujú všeobecné zásady, ako so strachom možno bojovať. Stačí si odskúšať, ktorá vám najviac vyhovuje a postupne so svojim strachom zatočiť.

1. Postavte sa strachu tvárou v tvár

Pokiaľ sa pravidelne vyhýbate situáciám, ktoré vás desia, môžete postupne prestať robiť veci, ktoré chcete robiť alebo ich je potrebné robiť. V tomto prípade si nemôžete vyskúšať, či situácia, ktorej sa obávate, je naozaj taká zlá, ako očakávate a chýba vám  možnosť vďaka tomu zvládnuť svoje obavy alebo znížiť mieru strachu.

Ak sa budete týmto situáciám neustále len vyhýbať vaše problémy so strachom budú len narastať. Naopak, ak sa rozhodnete strachu čeliť a danú situáciu si vyskúšať, môže to byť výborný spôsob ako strach prekonať.

2. Poznajte sami seba

Pokúste sa o svojom strachu zistiť čo najviac a spoznať ho. Môžete si viesť denník situácií, kedy ste sa cítili úzkostlivo, aby ste vedeli rozpoznať, čo vás k vzniku úzkosti viedlo. Taktiež si môžete nastaviť malé ciele, vďaka ktorým sa svojmu strachu postavíte. Spoznanie reakcií vlastného tela a faktorov, ktoré vo vás vyvolávajú strach, môže byť účinný spôsob ako sa naučiť strach využiť vo svoj prospech.

3. Relaxujte

Relaxačné techniky vedia pomôcť bojovať s duševnými aj fyzickými prejavmi strachu. Vyskúšajte jogu, meditáciu, masáž alebo počúvanie relaxačnej hudby.

4. Zdravo sa stravujte

Vysoká hladina cukru v krvi a veľké množstvo kofeínu môžu zvýšiť úzkostlivé stavy. Skúste radšej jesť dostatok ovocia a zeleniny, ktoré vám dodajú potrebné vitamíny, ktoré sú dôležité nielen pre správne fungovanie tela, ale aj mysle. Zdravá myseľ vie čeliť strachu oveľa efektívnejšie ako tá vyčerpaná.

Kedy sa obrátiť na pomoc odborníka?

Strach a úzkosť môžu v nejakom životnom okamihu postihnúť každého. Strach je považovaný za problém duševného zdravia, len ak ide o ťažký dlhodobý stav. Ak sa cítite úzkostlivo niekoľko týždňov a prejavy strachu a obavy sa nezmenšujú, či dokonca narastajú, nehanbite sa obrátiť so žiadosťou o pomoc na odborníka. To isté platí aj v prípade, ak vám vaša fóbia alebo záchvaty paniky ovplyvňujú fungovanie v každodennom živote.

Strach vie byť dobrý sluha, ale aj zlý pán. Pokiaľ sa v živote naučíte so strachom pracovať a prijmete ho ako prirodzenú súčasť života, môže vám byť nápomocný a obrátiť váš život k lepšiemu.

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search