Pochybujete o vlastných schopnostiach? Môžete mať “Impostorov syndróm”

Pochybujete o vlastných schopnostiach? Môžete mať “Impostorov syndróm”
5 (100%) 5 votes

Pochybujete pravidelne o svojich schopnostiach a všetky životné úspechy pripisujete len hlúpemu šťastiu? Možno aj vy trpíte syndrómom podvodníka.

Impostorov syndróm označuje psychický stav, kedy človek pochybuje o nároku na dosiahnutý úspech. S podobnými pocitmi sa podľa odhadov aspoň raz za život stretlo až 70 % ľudí.

Pojem Impostorov syndróm prvýkrát použili psychológovia Pauline Rose Clance a Susanne Imes, ktorý pocity podvodu spájali s čisto ženským pohlavím. Neskoršie výskumy ukázali, že s týmto syndrómom sa môžeme stretnúť u rôznych ľudí, bez ohľadu na pohlavie, vek, vzdelanie či zamestnanie.

Ľudia trpiaci Impostorovým syndrómom pripisujú svoje úspechy  faktorom ako je šťastie, sympatie, dobrá zhoda okolností a podobne. Celý svoj život a úspechy považujú za podvod a žijú v neustálom strachu z odhalenia podvodu.

Typy Impostorovho syndrómu

S rozvojom Impostorovho syndrómu sa najčastejšie stretávame u nasledujúcich typov osôb :

Perfekcionista

Perfekcionisti sú ľudia, ktorí si na seba nakladajú privysoké nároky a práve preto, je spojenie perfekcionizmu a impostorovho syndrómu veľmi častý jav. Prípadný úspech dokáže perfekcionistov uspokojiť len zriedka, nakoľko vždy majú pocit, že veci mohli urobiť ešte lepšie.

Supermam/superwoman

Títo ľudia sú zaťažení na potvrdení svojho úspechu. Neustále majú pocit, že pracovať sa dá aj lepšie a ťažšie, preto pravidelne ostávajú v práci dlhšie s presvedčením, že gro práce stojí len a len na nich.

Rodený génius

Tento typ ľudí považuje dosahovanie vysokých štandardov za prirodzenú vec a ak na niečom musia tvrdo pracovať, považujú to za zlyhanie.

Individualista

Individualiti sú ľudia, ktorí sa za každú cenu snažia zvládnuť všetko sami a prípadnú pomoc odmietajú. V opačnom prípade by mali pocit, že zlyhali.

Expert

Ide o najznámejší typ syndrómu podvodníka. Títo ľudia majú pocit, že svojho zamestnávateľa pred prijatím na svoje pracovné miesto podviedli, pretože sa nepovažujú za dostatočne skúsených na vykonávanie svojej práce.

Ako si poradiť s impostorovým syndrómom?

Impostorov syndróm môže vo veľkej miere negatívne ovplyvňovať váš život a viesť k rozvoju pocitov úzkosti. Boj so svojím vlastným presvedčením je zložitý a mnoho pocitov vzniká podvedome bez toho, aby sme si ich uvedomovali. Ak máte pravidelne pochybnosti o svojich kvalitách a úspechu, vyskúšajte do života zaradiť niektoré z nasledujúcich odporúčaní :

  1. Podeľte sa o svoje pocity – porozprávajte sa o svojich pocitoch s osobou, ktorej dôverujete.
  2. Zamerajte sa na ostatných – skúste sa zamerať na pomoc osobe, ktorá trpí podobnými pocitmi neschopnosti.
  3. Zhodnoťte svoje schopnosti – napíšte si svoje sebahodnotenie a všetky dosiahnuté úspechy a obe skupiny navzájom porovnajte.
  4. Prestaňte sa porovnávať s inými – zamerajte sa na fakt, že každý človek je originál a vyniká v niečom inom, to, čo ide vám, nemusí ísť iným a naopak. A tak je to správne, neodsudzujte sa za to.
  5. Redukuje používanie sociálnych sietí – nadmerné používanie sociálnych sietí a porovnávanie sa s ideálnymi online životmi iných, môže napomáhať k rozvoju pocitu menejcennosti.
  6. Prestaňte bojovať so svojimi pocitmi – prijmite svoje pocity a snažte sa pochopiť, čo ich spôsobuje.

Ak sa cítite ako podvodník, znamená to, že vo svojom živote ste dosiahli istý úspech. Prestaňte sa podceňovať a pripisovať ho šťastiu. Buďte vďačný za to, že ste v živote tam, kde ste a za to, že ste sa tam dostali. Nebojte sa občas, užiť si svoju chvíľku slávy a uznania.

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search