Prepadá vás zlá nálada, máte nedostatok energie či vás neustále prepadá pocit bordelu v hlave? Máte odrazu pocit, akoby sa vám rozpadal celý život a neviete sa z tohto začarovaného kruhu dostať? Viete, že pôvodcom vašich problémov môže byť zanedbanie psychohygieny?
Že toto slovíčko počujete prvýkrát v živote? O to horšie.
Slovíčko hygiena netreba predstavovať hádam nikomu. Pravidelná sprcha, umytie tváre, rúk či zubov je automatickou súčasťou dňa väčšiny ľudí. No keď sa pred slovo hygiena pridá predpona psycho, málokto vie, čo si má pod týmto slovom predstaviť.
Psychohygiena je dôležitou súčasťou udržiavania vnútornej rovnováhy a telesného aj duševného zdravia človeka. Ide o činnosti, ktoré pomáhajú vytvoriť dostatočný priestor na upratanie „bordelu v hlave“ a vypnutia od každodenných problémov.
Psychológia vníma človeka ako celostnú bytosť, ktorá má svoje myšlienkové pochody, emočné postoje, telesné potreby a hodnotové systémy. Všetky tieto časti vytvárajú jednotný celok – osobnosť človeka. Pokiaľ sú všetky v rovnováhe, človeku nechýbajú pocity bezpečia, naplnenia a pohody. Udržať správnu rovnováhu medzi jednotlivými časťami pomáha práve správna psychohygiena. Väčšina ľudí jej však neprikladá dostatočný význam, a to je chyba.
Psychohygiena a stres
Život prináša rôzne situácie – pozitívne, negatívne, množstvo prekážok a pádov. Niektoré situácie človek očakáva, niektoré sa zjavia ako blesk z jasného neba. Keď je človek pod tlakom, telo sa začne brániť spustením samoregulačných procesov. Psychický tlak ľudia často uvoľňujú plačom, krikom, telo si môže uľaviť bolesťami hlavy či únavou. Snaží sa tak dopriať organizmu dostatok času na psychický reštart.
Ak však človek nevie zastaviť, dopriať telu reset a oddych, ktorý potrebuje a pokračuje ďalej vysokou aktivitou, zvyšuje tlak, bolesť potláča tabletkami od bolesti, nedostatok energie „dobíja“ energetickými nápojmi, zvýšený nápor sa môže postupne prejaviť nielen na psychickom, ale aj telesnom zdraví.
Ak samoregulačné procesy tela nedokážu zvládnuť pocity nerovnováhy a tlaku u človeka sa postupne prejavia následky stresu, vyčerpanosti, precitlivelosť, nechuť do života a môžu postupne prerásť až do depresie.
No pokiaľ človek pravidelne venuje dostatok času psychohygiene a stará sa o svoje psychické zdravie, aj s najrôznejšími zložitými situáciami, ktoré spustia v organizme lavínu negatívnych pocitov a samoregulačné procesy, sa vie organizmus vysporiadať bez väčších problémov.
Pravidelnú psychohygienu a „vyčistenie hlavy“ preto možno pokladať za dôležitú súčasť pestovania duševného zdravia. Podporuje naše zdravie, zlepšuje koncentráciu, pamäť a všetky duševné procesy. Zároveň posilňuje imunitu, podpisuje sa pod lepšie pracovné výkony, prehlbuje pocity prežívania radosti v akýchkoľvek vzťahoch a vedie k pocitom naplneného a šťastnejšieho života.
Psychohygiena v každodennom živote
Zaradiť priestor pre každodennú psychohygienu, sa môže zdať v dnešnom uponáhľanom svete takmer nemožné. No je naozaj taký problém ukradnúť si denne pol hodinu len pre seba?
Určite nie. Práve naopak. Takáto pol hodinka by mala predstavovať základ dennej rutiny každého z nás. Vôbec nie je sebecké na chvíľu vypnúť od práce, školy, detí či manžela. Pre zachovanie psychickej pohody je to práveže nevyhnutné.
Univerzálny návod, ako praktizovať psychohygienu v každodennom živote neexistuje. Každý človek je individuálna osobnosť a to, čo pomáha jednému, nemusí druhému. Základom je, aby vaša psychohygiena pozostávala z činností, ktoré vám spôsobujú radosť. Či už pôjde o čítanie knihy, športovanie, ručné práce alebo inú činnosť.
Príklady psychohygieny
Správna psychohygiena je vyvážená s každodenným životom. O čo viac zložitých situácií vám život nakladá, o to viac by ste si mali nájsť priestoru na venovanie sa psychohygiene. Výborným spôsobom je aj zaradenie činností, ktoré sú v kontraste s činnosťami, ktoré tvoria väčšinu času dňa. Ak máte napríklad sedavé zamestnanie, ideálnym spôsobom vypnutia je šport. Naopak, ak pracujete manuálne relaxovať môžete napríklad pri dobrej knihe.
K psychohygiene prispieva aj dostatočný spánok, zdravé stravovanie, asertívna komunikácia, finančná gramotnosť či efektívne plánovanie pracovných činností.
Vytvoriť si priestor na psychohygienu by ste sa mali snažiť naučiť aj vaše deti. Majú v škole veľa učenia? Naučte ich odreagovať sa napríklad pri športe. Športovať môžete aj spoločne a vytvoriť si tak rodinný priestor na odreagovanie sa od bežného života.
Vhodným spôsobom psychohygieny pre deti môžu byť aj rôzne záujmové krúžky. Ale pozor, nie také, ktorými sa rodičia snažia rozvíjať svoje nesplnené sny a nútia na ne deti chodiť. Správne vybrané krúžky by mali dieťa napĺňať a malo by na ne chodiť s radosťou, len tak splnia potrebný efekt.
Psychohygiena sa nám zdá byť väčšinou zbytočná, až kým sa nám postupne nezačne zosýpať celý svet a nevieme ako ďalej. A pritom preventívne zaradenie činností, ktoré nám poskytnú dostatočný priestor na odreagovanie sa od problémov každodenného života, vie mať na kvalitu života a zvládanie riešenia problémov nezaplatiteľný efekt.
Psychohygiena pomáha nájsť vnútorný pokoj, pohodu a v neposlednom rade aj zdravie, preto by mala byť neodeliteľnou súčasťou každodenného života a nemali by sme po nej siahať len vtedy, keď už je zle.