Ako sa zbaviť vrások na čele

Zbaviť sa hlbokých vrások na čele sa môže zdať nemožné, avšak poznáme zopár trikov, ako ich zmierniť. Na to, aby sa vrásky na čele minimalizovali, je potrebná nielen vhodná kozmetika, ale tiež zmena životného štýlu a dopomôcť môžu aj domáce skrášľovacie procedúry. Viac sa dozviete v článku.

Dôležitá je prevencia

Pri vráskach vo všeobecnosti platí, že je jednoduchšie predchádzať ich vzniku ako s nimi bojovať. Preto je veľmi dôležitá pravidelná starostlivosť o pleť.

Tá by mala zahŕnať toto:

1. Používanie ochrany pred slnečným žiarením

Slnečné žiarenie je jedným z faktorov, ktoré najviac ovplyvňujú vznik vrások. Preto by váš denný krém mal obsahovať ochranu pred UVA a UVB žiarením a SPF minimálne 30. Myslite na to, že ochranu pred škodlivým slnečným žiarením potrebujete aj vtedy, keď vonku nie je slnečno.

2. Umývajte si tvár každý deň

Umývajte si tvár raz až dvakrát denne, viac nie. Prílišné umývanie zbavuje pleť ochranného filmu, takže aj vrásky na čele môžu byť viditeľnejšie a hlbšie. Na umývanie pleti používajte vždy vhodný kozmetický prípravok.

3. Po umytí používajte tonikum

Použitie tonika po umytí pleti pomáha udržiavať v pleti optimálne pH. Vyhýbajte sa prípravkom s obsahom alkoholu, ktorý pleť vysušuje.

4. Dbajte na dostatočný pitný režim

Len hydratovaná pokožka môže byť žiarivá a zdravá. Dodať pleti hydratáciu je potrebné nielen zvonka pomocou hydratačných krémov, ale aj zvnútra. Pokožka bude pružná a vrásky menej viditeľné.

5. Nefajčite a obmedzte alkohol

Prílišná konzumácia alkoholu poškodzuje cievky v pokožke, čím ju oslabuje a pleť je náchylnejšia na vznik vrások. Cigaretový dym zase znižuje tvorbu kolagénu a elastínu, preto pleť fajčiarov vyzerá staršie.

Ako si vybrať správnu kozmetiku na vrásky?

Samozrejme, že súčasťou prevencie vzniku vrások je aj používanie vhodnej kozmetiky. Ak neviete, čo by mala kozmetika na vrásky obsahovať a ako si vybrať tú správnu, tu je zopár tipov.

1. Stavte na retinol

Vrásky na čele a ďalšie príznaky starnutia pleti pomôže zjemniť retinol a prípravky s jeho obsahom. Nezľaknite sa, ak sa po prvom použití na pleti objaví začervenanie a pokožka sa začne šúpať. Hneď ako zmiznú šupinky, bude pleť vypnutejšia a vrásky menej viditeľné.

2. Kyselina alfahydroxylová

Produkty na vrásky by mali tiež obsahovať kyselinu alfahydroxylovú, ktorá nepodráždi pleť tak, ako retinol, no dosiahnete ňou rovnaké účinky.

3. Hľadajte produkty s vitamínmi

Používajte kozmetiku s obsahom antioxidantov. Produkty, ktoré obsahujú vitamíny A, C, E a betakarotén zjemnia vaše vrásky a vyživia pleť.

4. Skúste peeling

Peeling s obsahom kyseliny glykolovej je pre pokožku s vráskami veľmi prínosný. Ešte účinnejšie na vrásky pôsobí peeling s kyselinou salicylovou, ktorá pleť vyhladí.

3 tipy na kozmetiku na vrásky na čele

Ak hľadáte kozmetiku, ktorá vám uľačí boj s vráskami na čele, máme pre vás tieto tipy na séra proti starnutiu pleti.

DELIA COSMETICS Professional Face Care Vitamin C

Ako sme už spomínali, vitamín C patrí k antioxidantom, ktoré sú v boji s vráskami nápomocné. Toto sérum je vhodné pre všetky typy pleti a pokožka je po jeho použití rozjasnená a zjednotená.

INSTITUT ESTHEDERM Intensive Retinol

Retinol je v boji proti vráskam osvedčeným prostriedkom. Koncentrované sérum s jeho obsahom je proti príznakom starnutia pleti ako stvorené. Má konzistenciu oleja a vhodné je pre všetky vekové skupiny a typy pleti.

PIERRE RENÉ Medic Laboratorium

Vrásky na čele môže zmierniť aj kolagén obsiahnutý v tomto sére vhodnom na zrelú pleť. Postará sa o regeneráciu a obnovu hustoty a zabezpečí tiež spevnenie a liftingový efekt.

READ MORE


Skvelé účinky vitamínu E na vašu pleť

Vitamín E rieši množstvo problémov vrátane ťažkostí so srdcom, cievami či nervami, no priaznivo pôsobí aj na našu pokožku. O tom, že má vitamín E na pleť pozitívne účinky vás presvedčíme v článku. Dozviete sa nielen to, ako vplýva vitamín E na pleť, ale tiež vám predstavíme niekoľko tipov na to, ako ho svojej pokožke dopriať.

Účinky vitamínu E na pleť

Vitamín E je často súčasťou kozmetických produktov, pretože priaznivo vplýva na suchú a dehydrovanú pleť. Má antioxidačné účinky a pokožku vyživuje pri užívaní zvnútra, ale aj zvonka. Ak teda chcete vyživenú a zdravú pleť, mali by ste si dopriať vitamín E nielen v strave, ale aj v kozmetických prípravkoch. Čo sa stravy týka, na vitamín E je bohatá zelená listová zeleniny, semienka, morské plody, ale aj ovocie a oriešky.

Ako pôsobí vitamín E na pleť?

1. Vyživuje pokožku

Vitamín E posilňuje nervy a tým dopomáha k vyživovaniu pokožky zvnútra. Tekutý vitamín E na pleť je výborná forma starostlivosti, ktorá vám zabezpečí žiarivú a zdravo vyzerajúcu pokožku.

2. Spomaľuje proces starnutia

Ak chcete zjemniť objavujúce sa vrásky v okolí očí či inde na tvári, používajte čistý vitamín E olej dva až trikrát týždenne. Môžete ho pridať do vášho bežného krému.

3. Zmierňuje viditeľnosť jaziev a strií

Vitamín E pomáha pri obnove kožných buniek a zosvetľuje tmavé miesta a jazvy na tvár. Okrem toho je výbornou prevenciou proti vzniku strií. Ak už strie máte, aplikáciou vitamínu E zjemníte ich viditeľnosť.

4. Zabezpečuje dokonalú hydratáciu

Vitamín E dodáva pleti hydratáciu a práve vďaka tomu je obľúbenou súčasťou prípravkov určených na suchú a poškodenú pleť.

5. Zbaví vás kruhov pod očami

Aplikácia vitamínu E vo forme oleja okolo očí vás zbaví tmavých kruhov a vačkov. Spojte nanášanie oleja s jemnou masážou, ktorá okolie očí prekrví.

6. Lieči drobné poranenia a popáleniny

Čistý olej s vitamínom E je výborný na hojenie rán a popálenín. Stačí aplikovať niekoľko kvapiek na vatový tampón a naniesť na postihnuté miesto. Urýchlite tak proces hojenia.

7. Zmierňuje prejavy ekzému

Vitamín E je efektívnym prostriedkom na liečbu ekzému či psoriázy. Ak vás trápia tieto kožné problémy, aplikujte čistý vitamín E na pokožku dvakrát denne. Vitamín E bojuje proti suchosti spôsobenej ekzémom a dodáva pleti elasticitu a tiež výživu. Okrem toho posilňuje regeneračné mechanizmy pokožky.

8. Prevencia rakoviny kože

Keďže je vitamín E účinným antioxidantom, bojuje proti voľným radikálom, ktoré môžu vyvolať rakovinu kože. Ak sa chcete brániť pred nepriaznivým vplyvom slnečného žiarenia, pridajte pár kvapiek vitamínu E do vášho opaľovacieho krému.

3 tipy na kozmetiku s vitamínom E

Telu môžete vitamín E dodať nielen v strave či užívaním prípravkov s jeho obsahom, ale aj pomocou kozmetiky. Vybrali sme pre vás tri tipy na kozmetické prípravky s obsahom tohto vitamínu.

VILLAGE Vitamin E Vanilla

Vitamín E potrebuje nielen pokožka na tvári, ale na celom tele. Vyživiť ju môžete týmto telovým mliekom s jeho obsahom. Je určený pre všetky typy pleti a má príjemnú vanilkovú vôňu, pričom na trhu je dostupný aj v iných vôňach.

PHARMACERIS A-Allergic&Sensitive E-Sensilix

Tekutý vitamín E na pleť dostanete aj prostredníctvom tohto vyživujúceho regeneračného séra. Je vhodné pre všetky vekové kategórie a je možné ho aplikovať aj na alergickú a citlivú pleť.

Avon Care

Telový krém od značky Avon s obsahom vitamínu E a kakaovým maslom dodá pokožke potrebnú dávku hydratácie po dlhom dni. Príjemne ju zvláčni a dôsledne vyživí.

READ MORE


6 účinných a jednoduchých tipov na prírodnú liečbu rosacei

Rosacea alebo ružovka je kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje ako jemné začervenanie či vyrážky alebo červené fľaky na tvári. Ak si s týmto problémom chcete dať rady, prinášame vám niekoľko tipov na prírodnú liečbu rosacei. Dozviete sa tiež, aké kozmetické prípravky vám pomôžu zmierniť jej prejavy.

Čo je rosacea a ako sa prejavuje

Rosacea je chronické kožné ochorenie vyskytujúce sa prevažne u dospelých, ktoré súvisí so zvýšenou reaktivitou krvných vlásočníc na teplo. To sa prejavuje vznikom rozšírených cievok a začervenaním.

Ružovka sa objavuje v strednej časti tváre, v oblasti nosa, líc, čela a brady. Môže sa však vyskytnúť aj v dekolte, vo vlasatej časti hlavy alebo za ušami.

Rosacea má tri štádiá, pričom v prvom sa objavuje len prechodné začervenanie. To sa však môže neskôr stať trvalým a začnú sa objavovať aj rozšírené cievky. Druhé štádium je typické vznikom pupencov a malých hnisavých pľuzgierikov. Tretie štádium sa prejavuje zhrubnutím mazových žliaz, napríklad na nose, zápalom očnej rohovky či očných spojiviek a viečok.

Liečba rosacei patrí do rúk kožného lekára, no nápomocná môže byť aj príroda či bežne dostupná kozmetika.

Prírodná liečba rosacei

Konzervatívnu liečbu ružovky môžete podporiť a doplniť aj tým, že využijete silu prírody. Pozrite si niekoľko tipov na prírodnú liečbu rosacei.

Esenciálne oleje

Prírodná liečba rosacei môže spočívať vo využívaní esenciálnych olejov, napríklad levanduľového. Ten má protizápalové a zároveň hojivé účinky. Použitie je jednoduché – zmiešajte jednu polievkovú lyžicu kokosového alebo mandľového oleja s dvoma kvapkami esenciálneho oleja. Zmes naneste na postihnuté miesta každý večer pred spaním.

Zelený čaj

Uvarený zelený čaj nechajte vychladnúť a dajte ho na 30 minút do chladničky. Do studeného čaju namočte kúsok gázy a aplikujte na postihnuté miesta. Zelený čaj pomáha redukovať začervenanie a zápal.

Ovsené vločky

Rozdrvte za hrsť ovsených vločiek na jemný prášok a zmiešajte polovicu hrnčeka vločiek so štvrťkou hrnčeka vody. Vznikne vám pasta a tú naneste na začervenané miesta. Nechajte 20 minút pôsobiť a opláchnite studenou vodou. Ovsené vločky pleť vyživujú a upokojujú.

Med

Med je výborný na prírodnú liečbu rosacei, pretože pleť hydratuje. Vmasírujte si trochu medu na začervenané miesta a nechate pôsobiť 20 minút. Potom opláchnite vlažnou vodou.

Uhorka

Uhorková maska pleť trpiacu rosaceou upokojí a zmierni začervenanie. Uhorka je tvorená hlavne vodou, čo z nej robí výbornú pleťovú masku. Stačí rozmixovať polovicu uhorky a zmes naniesť na tvár. Nechajte pôsobiť polhodinu a opláchnite.

Aloe Vera

Aloe vera sa používa na upokojenie pokožky spálenej od slnka, no výborne zaberá aj ako prírodná liečba rosacei. Naneste aloe vera alebo gél s obsahom z tejto rastliny na postihnuté miesta a nechajte zaschnúť. Potom jemne opláchnite.

Pomôže aj kozmetika

Ak chcete, aby bola liečba rosacei čo najúčinnejšia, môžete prírodné prostriedky podporiť vhodnou kozmetikou. Prinášame vám tri tipy na kozmetiku určenú na rosaceu.

AVÈNE Antirougeurs

Tento krém predstavuje kvalitnú starostlivosť o pleť trpiacu začervenaním. Upokojuje podráždené miesta, hydratuje a pleť nezaťažuje.

Eucerin Anti-Redness

Krém od Eucerin upokojí začervenané miesta takmer okamžite po nanesení. Pokožku tiež hydratuje a pri pravidelnom používaní zapálené miesta s rozšírenými žilkami postupne zmiznú.

Bioderma Sensibo AR

Krém od Biodermy zmierňuje okrem začervenania aj pocit pnutia a pleť rozjasňuje. Pravidelné používanie poskytuje úľavu od vyrážok, začervenania a pocitu suchosti.

 

Foto: Pexels.com

READ MORE


Ako liečiť ekzém na rukách

Ekzém na rukách môže byť veľmi nepríjemný. Spôsobuje totiž diskomfort, svrbenie či dokonca bolesť. No nech už je príčinou ekzému alegén, genetika alebo niečo iné, poradíme vám, ako si od tohto problému môžete uľaviť.

Prečo vzniká ekzém na rukách a jeho príznaky

Keď sa vám objaví ekzém na rukách či inde na tele, vaše kroky by mali smerovať k lekárovi. Ten zistí, či ide skutočne o ekzém alebo je to iné kožné ochorenie. Okrem toho lekár môže urobiť niekoľko testov, ktorými zistí, aké alergény a látky vám mohli ekzém vyvolať. Následne vám môže predpísať liečbu vo forme kortikosteroidov, antibiotických či iných mastí. Odstrániť ekzém na rukách však môžete aj tým, že zmeníte svoje návyky a konzervatívnu liečbu doplníte vhodnými prírodnými zložkami a kozmetikou.

Príčiny vzniku ekzému na rukách sú rôzne. Jednou z častých príčin sú chemické látky, s ktorými prichádzame do kontaktu napríklad počas upratovania. Môže to však byť aj kov, plast, potraviny či dokonca nevhodná kozmetika.

Ekzém na rukách sa prejavuje začervenaním alebo suchosťou medzi prstami, nepríjemným svrbením a pálením, ktoré sa zhoršuje pri kontakte so spomínanými látkami. Okrem toho sa môžu objavovať pľuzgiere, praskliny a extrémne suchá pokožka.

Čo pomáha na ekzém na rukách

Zbaviť sa ekzému na rukách nemusí byť jednoduché, avšak pomocou liečby, ktorú vám nasadí lekár, a bežne dostupných prostriedkov to zvládnete. Pri liečbe ekzému na rukách je dôležitá tiež zmena životného štýlu a návykov.

Ak sa u vás objaví ekzém na rukách, mali by ste pri upratovaní a umývaní riadu používať gumené rukavice. Vyhnete sa tak priamemu kontaktu s chemickými látkami z čistiacich prostriedkov. Uvažujte tiež o zmene kozmetiky, napríklad mydla či krému na ruky. Vyberajte si také, ktoré sú prírodné a bez parfumácie.

3 tipy z prírody na ekzém na rukách

Liečbu ekzému na rukách môžete urýchliť a podporiť aj využitím prírodných prostriedkov. Tu je niekoľko tipov.

Kokosový olej

Kokosový olej je prírodné antiseptikum a pôsobí proti zápalu. Premasťuje pokožku a tým zabraňuje vzniku prasklín. Naneste na ruky organický kokosový olej trikrát denne a nechajte pôsobiť ideálne dve hodiny.

Olivový olej

Vďaka obsahu vitamínu E je olivový olej výborným prostriedkom na udržanie hladkej a zdravej pokožky. Olivový olej pokožku hydratuje, zbavuje ju svrbenia a uľavuje od bolesti spôsobenej prasklinami. Predtým, ako si na ruky nanesiete olivový olej, dobre si ich umyte. Olej nechajte na rukách pôsobiť niekoľko hodín, prípadne si ho naneste na ruky každý večer pred spaním.

Jablčný ocot

Zapálenej a bolestivej pokožke uľaví jablčný ocot. Ide o prírodný protizápalový prostriedok, ktorý zredukuje začervenanie. Okrem toho má protiplesňové a antibakteriálne účinky, takže bráni tomu, aby sa v rankách usídlili baktérie a vírusy. Jablčný ocot naneste na umyté ruky a nechajte zaschnúť. Potom naneste hydratačný krém a opakujte každý deň.

Pomôže aj vhodná kozmetika

Liečbu ekzému na rukách môžete doplniť aj správne zvolenou kozmetikou. Prinášame vám tri tipy na kozmetické produkty vhodné pri tomto probléme.

PHARMACERIS E-Emotopic

Tento obnovujúci krém je určený na alergickú a ekzematickú pokožku a výborne pôsobí aj na atopický ekzém. Pokožku na rukách hydratuje a vyživuje.

CutisHelp Medica CannaBiox E

Aktívny krém predstavuje ideálnu starostlivosť o alergickú pokožku pri prejavoch ekzému. Pri pravidelnom používaní začervenanie a praskliny zmiznú.

Ziaja Natural Olive

Suchej a ekzematickej pokožke uľaví aj tento prírodný olivový krém. Pleť zhydratuje, vďaka čomu zmizne pocit pnutia a urýchli sa hojenie začervenaných miest a praskliniek.

READ MORE


7 tipov ako sa zbaviť strií

Ak vás už unavujú strie, nie ste v tom samy. Strie sú problémom mnohých žien a často sa objavujú najmä v tehotenstve a po pôrode. Súvisia totiž s nárastom hmotnosti a rozťahovaním pokožky. Strie sú však problémom, ktorý má svoje riešenie. Prinášame vám niekoľko užitočných tipov ako sa zbaviť strií.

Ako vznikajú strie?

Pýtate sa, ako vznikajú strie? Strie sú jazvičky, ktoré sa na pokožke tvoria v dôsledku náhlych telesných zmien, ako je nárast váhy alebo jej rýchly úbytok. Veľmi často sa vyskytujú v tehotenstve, kedy potrápia až 90 percent budúcich mamičiek. V tomto období sú bežné strie na prsiach, zadku, bokoch a hlavne na brušku.

Keďže strie sú jazvy, nie je možné zbaviť sa ich dokonale. Dôležitá je v tomto prípade prevencia. Predchádzať vzniku strií môžete dôkladným premasťovaním pokožky a dodržiavaním pitného režimu. Strie sa pri cvičení, ktoré budete vykonávať aj v tehotenstve, môžu tvoriť menej, a tak nezabudnite na pravidelný pohyb.

Strie – odstránenie pomocou kozmetiky, prírody aj procedúr

Viditeľnosť strií môžete zmierniť pomocou prírodných aj kozmetických prostriedkov, ale tiež rôznymi procedúrami. Niektoré mamičky skúšajú Sudocrem na strie, no ten je určený hlavne na začervenanú citlivú pokožku, ekzémy a drobné poranenia, takže so striami nepomôže. Prinášame vám však niekoľko tipov, ktoré zaberajú.

Krém Mumio na strie

Pri otázke ako sa zbaviť strií sa možno stretnete aj s krémom Mumio. Krém Mumio na strie zaberá, pretože zrýchľuje regeneráciu pokožky a obnovuje tkanivá. Funguje tak, že aktivuje krvný obeh a metabolické procesy v koži a podkožnom tkanive.

Kokosový olej

Kokosový olej a kozmetické produkty s jeho obsahom hydratujú pleť a redukujú viditeľnosť už vzniknutých strií. Samotný kokosový olej môžete použiť na masáž postihnutých miest hneď po sprche. Odporúčame používať kokosový olej ako prevenciu vzniku strií a tiež na už vzniknuté jazvičky.

Shea maslo

Ďalšou možnosťou na to, ako sa zbaviť strií, je použitie shea masla. To dodáva pleti hydratáciu a rovnako ako kokosový olej, shea maslo môžete použiť v čistej forme aj vo forme produktov, v ktorých sa nachádza.

Vitamín E

Viditeľnosť strií minimalizuje tiež vitamín E. Pravidelným aplikovaním krémov s obsahom vitamínu E predchádzate vzniku strií a ak už nejaké máte, budú menej viditeľné. Vitamín E chráni pokožku pred poškodením a pôsobí aj ako antioxidant.

Procedúry na odstránenie strií

Strie je možné zredukovať pomocou viacerých kozmetických či medicínskych procedúr. Obľúbeným prostriedkom je laser, ktorý zlepšuje elasticitu pokožky. Ide o tzv. farbivový laser, ktorý sa používa pri čerstvých a ešte červených striach. Na staršie a vyblednuté strie sa používa frakčný laser. Frakčný laser podporuje tvorbu kolagénu, čím dochádza k zmenšeniu strií do šírky aj do hĺbky.

Ďalšou procedúrou používanou na odstránenie strií je mikrodermabrázia. Ide o vyhladzovanie strií pomocou jemného prášku. Dalo by sa to opísať ako šmirgľovanie pokožky, avšak je to veľmi jemný proces. Zvyčajne je na odstránenie strií potrebných absolovovať viac sedení.

Vhodná kozmetika

Či už chcete predchádzať vzniku strií alebo sa usilujete o to, aby boli čo najmenej viditeľné, pomôcť vám môžu správne kozmetické produkty. Okrem spomínaného krému Mumio je tu celý rad prípravkov na to určených.

Kozmetika vhodná na odstránenie strií by mala obsahovať vitamín E, vitamín A, prírodné oleje, ako je napríklad spomínaný kokosový, či mandľový alebo jojobový. Prinášame vám tipy na tri kozmetické prípravky, ktoré sú vhodné ako prevencia aj ako prostriedky na zmiernenie strií.

BI-OIL PurCellin Oil

Bi-Oil dodáva pokožke látky podporujúce jej pružnosť a tým sa pokožka stáva odolnou voči poškodeniu. Hydratuje a vyživuje pleť a pri pravidelnom používaním zmierňuje tvorbu strií a  viditeľnosť už vzniknutých jazvičiek.

Elasti-Q Original

Tento krém sa vyznačuje dobrou vstrebateľnosťou a po nanesení je pleť na dotyk jemná. Hydratuje ju a nezanecháva mastný pocit.

EUCERIN pH5

Eucerin pH5 je zložený z mandľového, slnečnicového a jojobového oleja a obsahuje aj vitamín E. Vďaka týmto zložkám poskytuje zvláčnenie a vyživenie pokožky, čím zlepšuje jej pružnosť a odolnosť.

Zmena životného štýlu

Ak sa trápite tým, ako sa zbaviť strií na zadku, bruchu či na stehnách, mali by ste sa zamyslieť nad zmenou životného štýlu. Pri prevencii vzniku strií je dôležitý okrem iného aj pitný režim, pretože pokožka musí byť hydratovaná nielen zvonka, ale aj zvnútra. Dospelý človek by mal denne vypiť dva litre vody, pričom u tehotných žien je to ešte o čosi viac.

Snažte sa udržať si zdravú hmotnosť, a to aj počas tehotenstva. Byť tehotná neznamená, že musíte jesť za dvoch. Samozrejme, že priberanie v tehotenstve je normálne a správne, avšak nepriberte priveľa len kvôli tomu, že budete jesť neprimerane veľa.

Nezabudnite na pravidelnú fyzickú aktivitu.

Zabrániť vzniku strií môžete aj pomocou sťahujúcej spodnej bielizne, ktorá v tehotenstve podporí vaše rastúce bruško. Pomáhajú tiež masáže počas sprchovania. Použite aspoň raz týždenne píling a premasírujte si v sprche telo masážnou rukavicou. Zvýšenú pozornosť venujte rizikovým partiám, teda zadku, brušku, stehnám a bokom. K starostlivosti patrí aj pravidelné premasťovanie pleti vhodnými prípravkami, a to aj dva-trikrát denne.

READ MORE


Ako zinok pomáha pri liečbe akné

Viaceré výskumy potvrdili, že ľudia, ktorí majú v tele málo zinku, sú náchylnejší na vznik akné. Ak patríte k nim aj vy, možno vás bude zaujímať, že užívanie zinku môže výskyt tohto problému znížiť až o 50 percent.

Zinok na akné môžete použiť lokálne vo forme mastí či kozmetických prípravkov, ale aj vnútorne, prostredníctvom výživových doplnkov.

Ako funguje zinok na akné?

Prípravky a výživové doplnky so zinkom môžu byť v boji proti akné veľmi užitočné. Hoci sa to môže zdať zvláštne, je to najmä vďaka tomu, že zinok oslabuje imunitný systém. V skutočnosti to nie sú baktérie akné, ktoré poškodzujú vašu pleť, ale je to práve imunitná reakcia organizmu. Zinok redukuje odpoveď imunitného systému na zápalové látky vo veľmi včasnom štádiu akné, a preto je vhodný predovšetkým ako prevencia jeho vzniku.

Ľudské telo používa zinok na vytvorenie viac ako tristo rôznych enzýmov. Tieto enzýmy dokážu urýchliť viaceré chemické rekacie, no zároveň ich dokážu aj spomaliť. Zinok je pre enzýmy dôležitý a v kožných bunkách reguluje produkciu hormónu zvaného kortikotropín. Tento hormón má na starosti regulovanie kožného mazu, ktorý sa podieľa na tvorbe vyrážok. Ak v tele funguje všetko tak, ako má, vyrážky by sa tvoriť nemali. A práve na udržanie rovnováhy týchto procesov v tele je vhodný zinok ako tablety, či zinková pasta na akné.

Zinok proti vyrážkam – ako ho užívať?

Zinok má na tvár a jej pokožku priaznivé účinky. Telu ho môžete dodať nielen zvonka, ale aj zvnútra užívaním tabliet. Obľúbeným výživovým doplnkom sú Zinkorot tablety. Užíva sa polovica až jedna tableta denne a okrem priaznivého vpyvu na pokožku je vhodný aj na hojenie rán, podporu imunity a funkcie štítnej žľazy.

Ak sa chcete presvedčiť o účinkoch prípravku Zinkorot, recenzia či fórum vám môžu poskytnúť užitočné informácie reálnych užívateľov. Balenie prípravku Zinkorot s obsahom 50 kusov tabliet kúpite bez lekárskeho predpisu. Cena zinku vo forme tablety sa pohybuje okolo 8 eur.

Zinok na akné v kozmetike

Zinok pôsobí proti akné tak zvnútra, ako aj zvonka. Preto ak hľadáte kozmetiku, ktorá vám pomôže zbaviť sa vyrážok, mali by ste siahnuť po prípravkoch s obsahom zinku. Zinok obsiahnutý v kozmetických prípravkoch zmierňuje nadmernú produkciu mazu a zabraňuje hromadeniu mikroorganizmov zodpovedných za tvorbu vyrážok.

Prinášame vám tipy na tri kozmetické produkty s obsahom zinku vhodné na pleť s akné:

Bioderma Sebium AKN

Pleťová emulzia s obsahom zinku vysušuje vyrážky a upokojuje zapálené miesta na problematickej pleti. Do pleti sa dobre vstrebáva a reguluje tvorbu mazu.

Dermacol Acneclear

Pleť trpiacu akné je potrebné dôkladne čistiť a na to poslúži čistiaci gél Dermacol Acneclear s obsahom zinku. Ľahký gél sa dobre nanáša, čistí póry a upokojuje začervenané miesta.

Cutis Help Health Care

Zinok na akné nájdete aj v tomto dennom kréme, ktorý pleť zmatňuje a hojí vyrážky. Pokožku nevysušuje, ľahko sa rozotiera a rýchlo sa vstrebáva.

Zinok v strave

Zinok môžete telu dodať nielen vo forme výživových doplnkov a kozmetických produktov, ale aj v strave. K potravinám bohatým na tento stopový prvok patria predovšetkým živočíšne potraviny, ako sú morské plody a červené mäso. Zinok nájdete aj v obilninách, arašidoch a strukovinách. Bohaté na tento stopový prvok sú tiež huby, orechy, pivovarské kvasnice či zelená fazuľka.

Denná odporúčaná dávka zinku pre dospelého človeka je 10 až 15 miligramov a na to, aby ste si zabezpečili jeho dostatočný prísun, je dôležitá rozmanitá strava.

READ MORE


Ako na fľaky po akné

Po stredne silnej a silnej forme akné môžu na vašej pleti zostať nepekné jazvy a fľaky. Fľaky po akné sú nepríjemným estetickým problémom, ktorý sa však dá riešiť. Prinášame vám niekoľko tipov, vďaka ktorým sa fľaky po akné stanú minulosťou.

Fľaky po akné sú dôsledkom silného zápalu v pokožke, ktorý vyvolal hyperpigmentáciu. A hoci fľaky po akné nie sú jazvami, môžu byť trvalé a zbaviť sa ich nemusí byť jednoduché. Našťastie existuje niekoľko prostriedkov, ktoré ich viditeľnosť zmiernia.

Aj v prípade fľakov po akné platí, že dôležité je predchádzať ich vzniku. To môžete urobiť napríklad tým, že si vyrážky nebudete vytláčať. Vytláčaním si môžete zápal zhoršiť a ešte viac pleti uškodiť. Preto nie je výnimočné, keď vám po vyrážkach, ktoré ste si vytlačili, zostanú jazvy alebo fľaky.

Ako sa zbaviť červených fľakov po akné pomocou domácich receptov

V prípade, že máte na tvári čersvé fľaky po akné, domáce recepty môžu byť účinné. K osvedčeným prostriedkom patrí citrón, kokosový olej, ale aj uhorka. Prinášame vám zopár tipov na domáce recepty:

Kokosový olej na fľaky po akné

Kokosový olej pomáha zmierňovať viditeľnosť jaziev a fľakov po akné. Tuky, ktoré obsahuje, hydratujú pokožku a zabraňujú infekcii. Vitamín E a proteíny podporujú regeneráciu buniek a naštartujú liečebné procesy v pleti. Keďže má kokosový olej aj protizápalové vlastnosti, pomáha s vyblednutím fľakov po akné.

Naneste kokosový olej na odlíčenú a dôkladne vyčistenú pleť, poriadne premasírujte miesta, na ktorých sú fľaky po akné. Nechajte olej pôsobiť počas noci a ráno pleť poriadne umyte vlažnou vodou. Pri pravidelnom používaní by mali byť výsledky viditeľné.

Fľaky po akné a citrón

Na fľaky po akné je citrón výborným prostriedkom, pretože obsahuje bieliace látky. Tie spôsobia, že fľaky zblednú a stanú sa tak menej viditeľnými. Použitie citróna na fľaky po akné je jednoduché. Vytlačte šťavu z citróna a namočte do nej vatový tampónik alebo tyčinku do uší. Následne šťavu naneste na noc na postihnuté miesta a nechajte uschnúť. Po zaschnutí natrite pleť prírodným olejom, napríklad mandľovým alebo arganovým. Opakujte každý večer pred spaním.

Uhorka zosvetlí fľaky po akné

Obyčajná uhorka poslúži na zosvetlenie fľakov po akné. Stačí nakrájať uhorku na krúžky a tie potom dať na fľaky po akné. Nechajte uhorku pôsobiť 15 až 20 minút a potom pleť opláchnite teplou vodou a ošetrite hydratačným krémom. Zaujímavosťou je, že namiesto uhorky môžete rovnakým spôsobom použiť aj zemiak.

Fľaky po akné – ako sa ich zbaviť pomocou kozmetiky

Niekedy na fľaky po akné nestačia len domáce recepty, a tak je treba siahnuť po vhodnej kozmetike. Bieliaci krém na fľaky po akné by sme neodporúčali, pretože tieto produkty sú určené na pigmentové škvrny.
Na fľaky po akné by ste mali používať produkty s obsahom kyseliny glykolovej, vitamínom E a vitamínom C. Prinášame vám tipy na zopár vhodných prípravkov:

Bioliq Specialist Imperfections

Tento nočný krém odstraňuje stopy po akné a pomôže vám zjemiť nielen fľaky po akné, ale aj jazvy. Je vhodný pre všetky vekové skupiny a rovnako aj pre všetky typy pleti vrátane citlivej.

La Roche-Posay Effaclar DUO (+)

Korekčná a obnovujúca starostlivosť proti nedokonalostiam pleti predchádza vzniku stôp po akné. Obsahuje látky upokojujúce pleť a obnovujúce jej povrch.

PALMER'S Hand & Body Cocoa Butter Formula

Regeneračné sérum na jazvy predstavuje intenzívnu starostlivosť o pokožku. Keďže fľaky po akné sú hyperpigmentované stopy po vyrážkach, sérum na jazvy ich zjemní a pomôže zmierniť ich viditeľnosť.

READ MORE


Ako sa rýchlo zbaviť akné na krku

Ak vás trápi akné nielen na tvári, ale aj na krku, máme pre vás rady, vďaka ktorým sa tohto problému zbavíte. Vyrážky sa na krku objavujú pomerne často, no na to, aby ste sa ich zbavili, stačí zopár šikovných trikov.

Spôsobov a prostriedkov na odstránenie vyrážky na krku je viacero. Dôležité je rozlišovať, či ide o bežnú alebo ťažkú formu akné. Tú bežnú formu, ktorá trápi takmer každého tínedžera, no nie je výnimočná ani v dospelosti, je možné odstrániť bežne dostupnými prípravkami. Pomôcť vám môžu aj babské rady využívajúce silu prírody.

Je bezpečné vytláčať vyrážky na krku?

Akné na krku a vlastne ani inde na tele nie je vhodné vytláčať. Ak si zapálenú vyrážku podráždite, môžete si viac ublížiť ako pomôcť. Akné sa môže rozšíriť a ak vás trápili vyrážky na zadnej strane krku, môžu prejsť až na chrbát. Navyše sa vytlačené vyrážky na krku môžu zapáliť a vzniknú po nich nepekné jazvy, ktorých sa už tak ľahko nezbavíte.

Čo spôsobuje akné na krku?

Vyrážky na šiji či krku sú dôsledkom upchatia pórov, no môžu byť spôsobené aj hormonálnymi procesmi v tele. Póry môžu byť upchaté odumretými kožnými bunkami či kožným mazom a v dôsledku upchatia sa v póroch môžu začať rozmnožovať baktérie. Následne vzniká zápal a vyrážka.

Ak chcete predchádzať vzniku akné na krku, skúste tieto tipy:

  • Pravidelne si umývajte krk, predovšetkým po tom, čo sa spotíte.
  • Nepoužívajte kozmetiku, ktorá by mohla spôsobiť upchatie pórov na krku. Patrí sem make-up či dokonca vlasové produkty, ktoré sa na krk dostanú z vašich vlasov.
  • Nenoste oblečenie, ktoré je vám na krku tesné.
  • Ak máte dlhé vlasy, noste ich vypnuté do chvosta, aby pokožka na krku mohla dýchať. Dlhé vlasy sú často zodpovedné za vyrážky vzadu na krku.

Bežne dostupné prostriedky na odstránenie akné na krku

Ak akné na krku vyzerá tak, ako to, ktoré máte na tvári, môžete naň použiť rovnaké produkty, aké používate na tvár. Dodržiavajte však inštrukcie v návode na použitie a vždy si pred aplikáciou produktu umyte ruky. V opačnom prípade by ste mohli vyrážky na krku infikovať baktériami z rúk.

K vhodným bežne dostupným produktom na odstránenie akné na krku patria tie, ktoré obsahujú tieto zložky:

  • Benzoylperoxid – zabíja baktérie spôsobujúce akné a zmierňuje opuch
  • Kyselina salycilová – vysušuje zapálené vyrážky
  • Síra – čistí upchaté póry a prípravky s jej obsahom je možné použiť aj lokálne na jednu vyrážku

Vybrali sme tri kozmetické produkty, ktoré vám v boji s akné na krku môžu pomôcť:

Lierac Prescription

Sérum na aknóznu pleť sa nanáša lokálne na vyrážky a zmierňuje ich začervenanie. Pri pravidelnom používaní sú účinky viditeľné už v priebehu pár dní.

Barwa Sulphur

Pravidelné umývanie krku vhodným mydlom je dôležitou prevenciou vzniku akné. Mydlo Barwa Sulphur obsahuje síru, a tá zabezpečuje správne Ph pleti a zároveň upokuje zapálené miesta.

Avéne TriAcnéal Expert

Emulzia na problematickú pleť sa nanáša na noc a už po niekoľkých hodinách zmierňuje začervenanie a opuch vyrážky. Je vhodná na citlivú pokožku, čo z nej robí výborný produkt aj pre alergikov.

Prírodné prostriedky na boj s akné

Kozmetiku je v boji s akné vhodné kombinovať s prírodnými produktmi. Tie podporia hojenie zapálených vyrážok a môžu dopomôcť k úplnému vymiznutiu vášho problému. Prinášame niekoľko tipov na prírodné prostriedky vhodné na boj s vyrážkami:

  • Citrónová šťava – je výborná na jazvy po akné, zjemňuje ich a jazvy sú menej viditeľné
  • Med a škorica – med chráni pred infekciou a škorica zmierňuje začervenanie
  • Aloe vera – šťava z aloe vera má upokojujúce účinky, zmierňuje zápal
  • Biely jogurt – stiahne póry a upokojuje pleť, obsahuje vitamín A, ktorý pleť vyživuje
READ MORE